Minden idők legjobb emésztésserkentője - Így fogyaszd a szilvát!

Kezdődik a szilvaszezon. Ismerd meg a kék gyümölcs egészségügyi szempontból előnyös hatásait!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szilva - latinul Prunus domestica - a Balkánon, a Kárpát-medencében és Ázsiában egyaránt honos növény. A leghíresebb fajtája minden bizonnyal a besztercei szilva, mely a középkor végén tűnt fel. A kékes színű szilvát évszádok óta számtalan formában fogyasztják hazánkban. Nyersen, aszalva, lekvár vagy éppen pálinka formájában egyaránt kedvelt gyümölcs. Nem mellékesen pedig a legjobb természetes emésztésserkentő.

Mit tartalmaz a szilva?

A szilva gazdag vitaminforrás: A- B- és C-vitaminokat is tartalmaz. A nyomelemek közül elsősorban cinkben bővelkedik - ez a vegyület remek hatással van a hormonháztartásra, valamint széppé teszi a bőröd. Számos ásványi anyagot is tartalmaz a gyümölcs, megtalálható benne a kálium, a kalcium, a foszfor és a magnézium is. Elsősorban emésztésserkentő hatásáról ismert, de emellett kiváló vízhajtó is.

Minden idők legjobb emésztésserkentője

A rostszegény táplálkozás, a félkész ételek fogyasztása, a mozgásszegény életmód vagy terhesség következtében gyakori problémaként merül fel a székrekedés. Ha az emésztésed lelassult, érdemes kipróbálnod minden idők legjobb természetes emésztésserkentő gyümölcsét.

Magas rosttartalom

A szilva emésztésserkentő tulajdonságát egyrészt magas rosttartalmának köszönheti. A gyümölcs mind oldható, mind nem oldható rostban bővelkedik. A benne található rostok növelik a széklet mennyiségét, megkönnyítik annak távozását a szervezetből.

Székrekedés ellen: szorbitol

A szilvában található szorbitol egy természetes cukor, mely a bélben vizet köt meg. Ennek köszönhetően serkenti az emésztést. Ugyanakkor bizonyos emésztőrendszeri betegségek - például az irritábilis bélszindróma - esetén súlyosbíthatja a tüneteket. Ilyenkor érdemes kikérned orvosod véleményét.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Még mire jó a szilva?

Káliummal a magas vérnyomás ellen

Mivel a szilva káliumban igen gazdag, rendszeres fogyasztásával megelőzheted a magas vérnyomás kialakulását. Emellett a vesekő és a stroke kockázatát is minimálisra csökkentheted vele.

Hatékony antioxidáns

A kékes színű gyümölcsök - mint a kékszőlő, a fekete áfonya, vagy a szilva - mindegyike hatékony antioxidáns. Ezt a tulajdonságukat a vöröseskék, szabadgyökellenes hatású festékanyagoknak, az antocianidoknak köszönhetik.
A szilvában található klorogénsav olyan hatékony antioxidáns fenolvegyület, mely pusztítja a káros szabadgyököket. Semlegesíti a környezeti rákkeltő anyagokat - így például a cigarettafüstben lévő nitrózaminokat.

A kvercetin ugyancsak szabadgyökellenes hatású vegyület. Egyes kutatások szerint megakadályozza a hormonfüggő daganatos megbetegedések - például az emlőrák - kialakulását. Emellett segít megelőzni az érelmeszesedést és a keringési problémákat.

Így fogyaszd a szilvát!

Nyersen

Augusztus és szeptember magasságában legjobb, ha nyersen fogyasztod a szilvát, hiszen ebben a formában tartalmazz a legtöbb vitamint, ásványi anyagot. Szerencsés piacon vagy biogazdaságból beszerezned a gyümölcsöt.

Lekvár

A téli hónapokban lekváros kenyér, barátfüle vagy gombóc formájában fogyaszthatod a szilvát. A gyümölcs így is megőrzi a benne lévő emésztésserkentő hatású szorbitolt, valamint rosttartalmát.

Aszalt szilva

Az aszalt szilva a friss gyümölcshöz hasonlóan gazdag antioxidánsokban. Több szabadgyökellenes vegyületet tartalmaz, mint a mazsola. Fogyassz belőle minél többet az idénygyümölcsöket nélkülöző téli hónapokban!

Ezt is szeretjük