A nők különösen veszélyeztetettek: mélyvénás trombózist okozó hormonális változások

Elmondjuk, mik a mélyvénás trombózis leggyakoribb okai a nőknél.

A mélyvénás trombózis okai a nőknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mélyvénás trombózis nemtől függetlenül bárkinél felléphet, mégis a nők valamelyest rosszabb helyzetben vannak, mivel náluk a kívülről bevitt, illetve a terhességgel együtt járó hormonlöket miatt nagyobb rá az esély. 

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája megosztotta, mikor és hogyan vezethetnek a hormonális változások a vérrögök kialakulásához.

A mélyvénás trombózis okai nőknél

A várandósság során olyan változások mennek végbe a szervezetben, melyek a magzat egészséges fejlődését, a terhesség megtartását és a szülést hivatottak támogatni.

varandos

Az egyik ilyen változás, hogy a vér alvadékonysága fokozódik. Ez a várandós asszonyoknál nem számít kórosnak. A célja, hogy el lehessen kerülni a szülés során a nagyobb vérvesztést. Így a terhesség alatt és a szülést követő 6-12 hétben nagyobb a trombózis kockázata, melynek fellépését még tovább fokozza, hogy a növekvő méh és a magzat nyomást gyakorolhatnak a medence vénáira. 

Emellett provokáló faktor lehet a mozgáshiány is, melybe a legtöbb kismama beleesik. Pedig a várandósság alatt is igen fontos a rendszeres testmozgás, hiszen így elkerülhető vagy csökkenthető többek közt a nagyobb súlyfelesleg, a terhességi cukorbetegség, a preeclampsia és eclampsia, valamint az egyéb szövődmények fellépése, hiszen ezáltal a test vérellátása fokozódik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- Terhesség alatt a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázata négyszer, szülés után pedig 14-szer magasabb, mint terhességen kívüli állapotban. Ezért fontos, hogy a kismama fokozottan ügyeljen életmódjára, ismerje a trombózis és a tüdőembólia tüneteit, továbbá fokozott trombózishajlam esetén egyeztessen orvosával, hogy kell-e LMWH-terápiát alkalmaznia - mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Fogamzásgátló tabletták és egyéb hormonális fogamzásgátlók

A nem kívánt terhesség ellen sokan különböző hormonális készítményekkel, eszközökkel védekeznek. Azonban ezeknek komoly hátulütőjük van: az arra hajlamosaknál trombózist válthatnak ki, mivel fokozzák a véralvadást. 

- A fogamzásgátló tabletták magas hormontartalmuk miatt erősen befolyásolják a véralvadási folyamatot, méghozzá az úgynevezett antitrombin fehérje szintézisének gátlásával, valamint a fibrinolízisgátlók gátlásával. A hormonális fogamzásgátlók óriási jelentőségűek a nők felszabadulása tekintetében, méltán tarthatjuk forradalmi újdonságnak őket. Erre reagálva a gyógyszergyárak piacra dobták először az első, majd a második, végül a harmadik generációs fogamzásgátlókat, melyek már jóval alacsonyabb hormontartalommal bírnak, ezzel együtt pedig kisebb rizikófaktorral kerültek forgalomba. Viszont azt nem árt hozzátenni, hogy érdekes módon az úgynevezett negyedik generációs fogamzásgátlóknak már megint magasabb a trombózisrizikójuk - magyarázza a szakember.

fogamzásgátlás

Hogy el lehessen kerülni a trombózist, érdemes még a fogamzásgátló tabletta vagy más hormonális eszköz használata előtt trombofíliavizsgálaton részt venni. Főleg, ha valakinek már volt korábban trombózisa, vagy a családban előfordult már, hiszen vannak olyan állapotok, melyek esetén a hormonális fogamzásgátló alkalmazása kifejezetten ellenjavallott. 

A klimax hormonterápiája

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hormonterápia a klimax tüneteinek csökkentése érdekében, hiszen így meg lehet szabadulni a hőhullámoktól, a hangulatingadozásoktól, a hüvelyszárazságtól, ráadásul a csontritkulást is lassítja. Igen ám, viszont ösztrogéntartalma miatt ugyanúgy befolyásolja a véralvadást, mint a fogamzásgátló tabletták, így ugyanúgy megnöveli a trombózis kockázatát. Éppen ezért még a terápia előtt érdemes trombózis-rizikóbecslésen, trombofíliavizsgálaton részt venni, hogy kiderüljön, biztonságosan alkalmazható-e a terápia.

Így ismerheted fel és előzheted meg a trombózist

Ha úgy érzed, veszélyeztetett vagy, érdemes utánajárni, hogyan ismerheted fel a figyelmeztető jeleket. Íme, néhány javaslat, mit tehetsz, hogy elkerüld a trombózist, és mit tegyél, ha már beütött a baj.

Halállal is végződhet ez a kis elváltozás: a vérrög legelső tünetei és kezelése

Ezek a trombózis legelső figyelmeztető tünetei, mindenkinek érdemes tudni róluk.

Elolvasom
Ezt is szeretjük