Megelőzi a rákot, védi a szívet, és antiallergén

Még mire jó a bodza?

Nem csupán finom, de nagyon egészséges is a bodzából készült tea, illetve üdítő.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha a május végét, június elejét egyetlen illattal kellene jellemezni, valószínűleg a bodza lenne az. Az édeskés aromájú növény évezredek óta kíséri az emberiség történetét: az angolszász köztudatból például máig nem veszett ki a növény varázserejébe vetett hit.

Elég csak a Harry Potter bodzából készült varázspálcájára gondolnod, mely a főgonosz Voldemort elpusztítására is képes volt. A fehér virágú növény természetesen nemcsak varázs-, hanem széleskörű gyógyító erővel is bír.

Rákellenes bodza

A bodza bogyótermése polifenolokban és antociánokban gazdag, minek köszönhetően antioxidáns tulajdonsággal bír.

A virágzat is bővelkedik rákellenes flavonoidokban - kvercetinben, kempferolban -, emellett fahéjsav-származékokat és illóolajat tartalmaz.

Fogyassz a nyári időszakban minél több bodzateát vagy bodzaitalt - lehetőleg kevés cukorral.

Szívvédő bogyók

A bodzabogyókból készült bort a népgyógyászat már évszázadokkal ezelőtt is használta természetes szívgyógyszerként. Nem véletlen, hiszen a nyár végén szedhető bogyók gyümölcssavakat, C-, illetve A-vitamint, flavonoidokat és antociánokat is tartalmaznak. A bodza segít megőrizni az erek rugalmasságát, és enyhe vízhajtó hatású, így védi tested motorját.

Antiallergén forrázat

Sokan szenvednek a nyári időszakban a szénanátha kellemetlen tüneteitől. A bodza forrázata csökkenti az allergiás panaszokat, de segít a salaktalanításban is.

15 hatékony szívvédő táplálék

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egy nagyobb bodzavirágot forrázz le két deciliter vízzel, majd hagyd addig hűlni, míg fogyasztható nem lesz.

Veszélyes is lehet!
Ügyelj arra, hogy a bodzának kizárólag a virágát, illetve a bogyóját fogyaszd! A közkedvelt növény gyökere és megvastagodott szára ugyanis komoly gyomorproblémákat, mérgezést okozhat.

Napi két csészével fogyassz belőle az allergiás időszakban. Ha szeretnél még természetes szénanátha elleni receptekről olvasni, kattints korábbi cikkünkre.

Megfázás ellen

Bár a tavaszi-nyári időszakban ritkábban jelentkeznek megfázásos panaszok, ha mégis sikerült összeszedned egy enyhébb légúti fertőzést, próbáld ki a bodza gyógyító erejét! A növény lazító, izzasztó tulajdonságának köszönhetően segíti a felépülést.

A bodzabogyókból és a virágos ágakból készült forrázat erősíti a torok nyálkahártyáját, és fokozza a fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességet. Kevés mézzel ízesítheted - fogyassz belőle naponta három csészével, míg meg nem szűnnek a panaszaid.

Van bevált bodzás recepted?

Ezt is szeretjük