Mától változik a betegellátás az országban

Káosz lesz az egészségügyben?

Kórházi osztályok szűnnek meg és alakulnak át július 1-jétől.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hetek óta szigorú titkolózás övezi, miből is áll a hazai egészségügyet érintő struktúraváltás. Az új rendszer bevezetését az egészségügyi dolgozók hivatalos ünnepére, július 1-jére időzítették. A kormány egységes, hatékonyabb és gazdaságosabb működést vár tőle.

Egyelőre nem tudni, mekkora káosz kíséri majd az átállást, a fekvőbeteg-ellátás átszervezését, mikorra rendeződik az új helyzet. A struktúraváltás után előfordulhat, hogy a betegeknek messzebbre kell utazni, de a tervek szerint ezért cserébe szakszerűbb ellátást kapnak majd.

Magyar egészségügy - újrastrukturálva

Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint az átszervezés eredményeképpen ideális esetben mindenki - az ország bármely területéről - ugyanolyan szintű ellátást kaphat, a speciális ellátást igénylő betegségekben szenvedők pedig az eddiginél magasabb színvonalút.

Fontos hangsúlyozni, hogy az átszervezések egyelőre a fekvőbeteg-ellátást veszik célba, nem arról van szó, hogy azt sem tudod majd, hova menj orvoshoz, ha gond van.

Progresszivitási szintek

Az ÁNTSZ hivatalos sajtóközleménye szerint az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a szakmai kollégium véleményét figyelembe véve úgynevezett progresszivitási szinteket határozott meg. Ez azt jelenti, hogy az intézményeket kategorizálják aszerint, hogy milyen színvonalú ellátást tudnak nyújtani az egyes területeken, milyen súlyossági szinten képesek ellátni a pácienseket, illetve melyekre lesznek ezután jogosultak.

Meghatározták ezen kívül, hogy az egyes területeken mik az elvárt szakmai és eszközfeltételek. Ahol nem teljesülnek a minimumfeltételek, ott az úgynevezett aktív ellátások helyett például rehabilitációs osztály lesz.

Július 1-jén lép életbe

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal meghatározta ezen kívül az intézmények lehetséges ágyszámát, ellátási területét, vagyis azt, hogy mely területekről érkező betegeket kötelesek fogadni.

8 magyar orvos, aki előrevitte a világot

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az átalakítás 15 intézményt érint, ezek közül kilenc kórházban szűnik meg az aktív ellátás, de egyetlen kórházat sem kell bezárni. A jelenlegi 44 400 aktív ágynak alig több mint 5%-a, vagyis 2500 ágy szűnik meg, míg a krónikus ellátásban a mintegy 27 ezres ágyszám szinte változatlan marad. Az intézmények már megkapták a határozatot, július 1-jétől kell működésüket az új struktúrához igazítani.

Erre számíthatsz az átalakítás következtében

Nem kell azért nagyon mélyrehatóan tanulmányoznod az új struktúrát akkor sem, ha kórházi ellátásra szorulsz, ez a háziorvosod dolga. Továbbra is hozzá kell fordulnod először, ő irányít majd a megfelelő helyre, amennyiben szükséges. A háziorvosokat a héten tájékoztatták, hogy milyen problémával hová küldhetik a betegeket. Ha van korábbi beutalód, ami olyan kórházba szól, amelyikben július 1-jétől megszűnt az adott osztály, akkor oda küldenek majd, ahová áthelyezték az ilyen típusú ellátást. A szaktárca azt ígérte, a változások nem vezetnek intézmények megszűnéséhez, de a különböző osztályok másképp rendeződhetnek el.

Betegségek A-tól Z-ig

Kíváncsi vagy valamilyen egészségügyi probléma tüneteire vagy kezelési lehetőségeire? Kattints az alábbi dobozra!

A kórházak maguk dönthetnek a hálapénzről

Most lép hatályba az új Munka Törvénykönyve is, ami valamilyen szinten szabályozza a hálapénz elfogadásának kérdését. Ennek értelmében bűncselekmény a hálapénz előre történő kikövetelése, utólag viszont elfogadható, amennyiben az intézmény vezetése ezt engedélyezi. A kórházigazgatók maguk döntenek a kérdésről, az adott kórházra vonatkozóan. Elsőként a Veszprém megyei Csolnoky Ferenc Kórház fogadta el a hálapénz lehetőségét.

Itt tájékozódj!

Az ÁNTSZ, Országos Tisztifőorvosi Hivatal honlapján - www.antsz.hu - a mai naptól megtalálod, hogy melyek a konkrét változások, melyik kórházakban alakultak át vagy szűntek meg osztályok. Július 1-jétől bárki számára online elérhető az országos várólista-nyilvántartási rendszer is, amiből megtudhatod, hogy melyik intézményben hányan várnak a különböző műtétekre. A várólista nyilvánossá tétele nagy előrelépés lehet a fizetség fejében történő előbbre jutás kiszűrésében.

Mi a véleményed az átszervezésről?

Ezt is szeretjük