A leghatásosabb máj- és epevédő növények

A máj- és epebetegek többsége nem tud róla, hogy valami problémája lenne. Gyakran akkor derül rá fény, mikor heves görcsök jelentkeznek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az epe a májban keletkezik, és a kis epekapillárisokon keresztül jut az epehólyagba, melynek fő feladata a híg, folyékony, sárgás, frissen termelt epe tárolása és sűrítése. Étkezés során, amikor zsiradék kerül a gyomorba, zöldes színű, sűrűbb epét lövell a patkóbélbe.
Az epe a zsírokat kisebb részecskékre oldja, illetve a zsírbontó enzimet aktiválja. Epeváladék nélkül a zsírok emésztése elképzelhetetlen lenne. Ha a máj nem termel elegendő epét, komoly emésztési panaszok jelentkezhetnek: felhasi fájdalom, teltségérzet, puffadás, hányinger, hányás.

Mit tehetsz, ha máj- és epebetegséggel küzdesz?

Okvetlen át kell állnod teljes értékű reformtáplálkozásra, hiszen az kevesebb zsíradékot tartalmaz, nagyobb része friss zöldségekből, gyümölcsökből áll, több emésztést is segítő enzimet tartalmaz. Az epeműtötteknél állandóan csordogáló epéből felszabaduló epesavak nemcsak roncsolják a normál bélflórát, hanem – tartósan nagy mennyiségben – a bélbaktériumok hatására átalakult formában kedveznek a vastagbéldaganatok keletkezésének is.

Nemcsak a zsírbevitellel kell óvatosnak lenned, hiszen az alkohol- és feketekávé-fogyasztás is epegörcsöt provokálhat, illetve rontja a májfunkciót.
A fűszerek közül a csípős paprikát, a borsot, a vöröshagymát és a fokhagymát nagyobb mennyiségben okvetlen kerüld! Használj helyettük természetes gyógynövényfűszereket: borsikafüvet, majoránnát, kurkumát, oregánót, bazsalikomot!

Gyógynövények máj- és epebetegeknek

  • Epeút- és hólyag-összehúzódási zavarnál: fehérüröm, máriatövismag, gyermekláncfű, cickafark, vérehulló fecskefű, articsóka, citromfű, orbáncfű keverékéből érdemes teakúrát tartani.
  • Epegörcs esetén: borsmenta, füstike, kamilla, angelikagyökér, kálmosgyökér, ezerjófű keverékét igya 3-4 hétig!
  • Májserkentő és májtámogatóként a következő gyógynövények teája ajánlható keverékek készítéséhez vagy önállóan is: gyermekláncfűgyökér, máriatövismag, articsókalevél, borsmenta, cickafark, körömvirág, angelikagyökér, kálmosgyökér, benedekfű, ezerjófű, fehérüröm, tárnics, kurkuma, apróbojtorján, füstike, tarackgyökér, vérehulló fecskefű. Természetesen nem kell ennyi alkotót összekeverned, inkább 3-4-féléből állítsd össze 4-6 hétre a teádat, majd készíts újabbat, és utána térj át annak a használatára!
  • Alkalmazhatsz frissen préselt növényekből lékúrát is az alábbi gyógynövények és zöldségek kivonatával. Önmagában, szénsavmentes ásványvízzel hígítva vagy aludttejhez, sovány natúrjoghurthoz keverve igyál meg 1-2 dl articsóka-, csalánlevél-, gyermekláncfű- vagy feketereteklevet.

A reteklékúrát kétféleképpen is végezheted, attól függően, hogy mennyire érzékeny a gyomrod:

  • Amennyiben érzékeny, intervallumkúra ajánlott: 2-3 dl frissen préselt vagy centrifugált reteklevet kell erősen hígítva vagy apránként, lassan és több részletre elosztva 4-5 napig elfogyasztanod. Utána tarts 2-3 nap szünetet, és 6-8 héten keresztül szünetek beiktatásával újra megismételheted a kúrát.
  • Emelkedő adagú kúra, ha kevésbé érzékeny gyomrod: 1 dl friss reteklével kezd a kúrát, 2 hét alatt apránként fokozd az adagot, és 3 decinyi mennyiséget fogyassz el 3-4 részre osztva! Majd lassacskán ismét csökkentsd a lé mennyiségét, a kúrát itt is 6-8 hétig folytasd!

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Tavasszal keverj a salátájába minél több gyerekláncfűlevelet és vajretket, télen pedig fogyasszon sok feketeretket!

Májpakolások

  • Cickafark-, körömvirág- vagy máriatövis-kivonattal itasson át egy vékonyabb kendőt úgy, hogy ne csöpögjön, majd tegye a májtájékra! Borítsa be száraz törülközővel, és tegyen rá meleg vízzel egyharmadáig megtöltött gumitömlőt! Tartsa a hasán fél órán át, ezalatt fokozódik a máj vérkeringése, és javul a méregtelenítés is.
  • Illóolajos pakolás: 50 ml olívaolajba csepegtessen bele 4-5 csepp mentolt, eukaliptuszt, rozmaringot vagy grépfrútmagolajat. Vékony kendőre csepegtessen belőle, és a fentiek szerint készítsen belőle pakolást.

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin júliusi számát. Ízelítő a tartalomból:

Hűsítő ájurvédikus tanácsok
Tojásérzékenyek étrendje
Itt a strandszezon!
Fittebben sport után
Nyaralás kisgyermekkel
Készüljünk a szülésre!
Szülés után az élet
Biztonságos életkezdés

Olvass bele a legfrissebb szám tartalmába:
Ideál Magazin 2007. július »

Ezt is szeretjük