Nem tudsz aludni? Ezzel a betegséggel számolhatsz, ha nem oldod meg mielőbb

Szorosabb az összefüggés, mint gondolnád.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gondoltad volna, hogy a magas vérnyomás és az álmatlanság szorosan összefügghet? Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical kardiológusa erről a korántsem veszélytelen összefüggésről beszélt.

Álmatlanság miatt magas vérnyomás?

A Mayo Klinika kutatásai szerint az álmatlanság, illetve a nem kielégítő alvás határozottan magasabb éjszakai vérnyomásértékeket okoz. A jelenséggel foglalkozni kell, mert a Centers for Disease Controll and Prevention nevű amerikai szervezet szerint a nem megfelelő alvás már népegészségügyi méretű probléma. A klinika kutatói 19-36 év közti, normál súlyú, egészséges pácienseket vizsgáltak 16 napig.

A négynapos felvezetés után kilenc napig részben csökkent alvásmennyiséget - négy órát -, részben elég alvást - kilenc órát - engedélyeztek nekik. Ezek után három napig tartott a levezető fázis. Mindeközben végig kontrollálták a vérnyomásukat. Az eredmények szerint míg a kielégítő alvás alatt az átlagos érték 105/57 Hgmm volt, addig a megzavart fázisban 115/64 Hgmm.

Ez valószínűleg annak volt köszönhető, hogy míg normál esetben a vérnyomás éjszaka csökken, addig a zavart alvás esetében alig következik be csökkenés. A nem kielégítő alvás ráadásul más problémákat is okoz.

Azok, akik nem alszanak eleget, jóval nagyobb valószínűséggel néznek szembe a cukorbetegséggel, az elhízással, a depresszióval, bizonyos daganatos betegségekkel, illetve romlik az életminőségük és a teljesítményük is.

Mit tehetsz a jó alvásért?

Estére csökkentsd a fénymennyiséget, hogy ezzel előkészítsd a szervezetet az alvás időszakára. Tartsd alacsonyan a hőmérsékletet a hálószobában, ez éjszaka optimálisan 18-19 fok. Gondosan válaszd meg a takarót és a párnát, gyakran cserélj ágyneműt. Csendesíts le mindent magad körül. Kapcsold ki az elektromos berendezéseket a hálószobában, a retina fényreceptorai ugyanis jeleket küldenek az agynak, megzavarva ezzel az alvás ritmusát.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A magas vérnyomást kezelni kell!

Ha már kialakult a magas vérnyomás, azt kezelni kell a komoly szövődmények elkerülése végett. A betegnek ajánlatos az orvos életmódra vonatkozó tanácsait is elfogadnia és betartania, mert annak önmagában is megelőző vagy akár gyógyító hatása van.

Kutatások és napi tapasztalatok is bizonyítják, hogy túlsúly esetén a testsúlycsökkentés, a sóbevitel optimalizálása és a rendszeres fizikai aktivitás jelentős vérnyomáscsökkenést eredményez. Arra is van adat, hogy az alkoholfogyasztás mérséklése és a dohányzás elhagyása kedvezően hat a vérnyomásra.

Ezért alszol rosszul! Képeken 8 hétköznapi álomrabló, amire nem gondolsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A túlsúly csökkentése is megoldás lehet

Szélsőséges diéták helyett javasolt a sokoldalú, kiegyensúlyozott, de zsírban, olajban, cukrokban, szénhidrátokban szegény étrend. Ugyanakkor ajánlott rendszeresen zöldség, gyümölcs, hal és sovány húsok, mérsékelt mennyiségben teljes kiőrlésű gabonatermékek és diófélék fogyasztása.

A nem gyógyszeres kezelési formák közül a túlsúly esetén alkalmazott testsúlycsökkentés a leghatékonyabb. Már három kilogrammos fogyás is szignifikánsan csökkenti nemcsak a vérnyomást, de a kóros vérzsír-, vércukor- és húgysavszintet is.

A rendszeres, heti minimum 3x1 órás vagy napi minimum 30 perces testmozgás pedig három hónap után olyan sportadaptációs mechanizmusokat indít el a szervezetben, melyek szintén igen kedvező hatással bírnak a vérnyomásértékekre és a többi anyagcsere-eltérésre.

Tehát nemcsak a stressz és az alvásmegvonás hat a vérnyomásra, hanem a vérnyomás optimalizálása önmagában is pihentetőbb alvást, javuló stressztoleranciát, általánosságban pedig nyugodtabb habitust eredményez.

Ezt is szeretjük