Lyme-kór: egyetlen tünet, ami alapján felismered a betegséget

A kokárdaszerű, vándorló bőrpír egyértelműen a Lyme-kórra hívja fel a figyelmet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyári kirándulások alkalmával nem ritka, hogy hazatérve a ruhádra csimpaszkodott vagy bőrödbe fúródott potyautast fedezel fel. A vérszívó kullancsot azonnal el kell távolítani, lehetőleg minél szakszerűbben: ehhez nyújt segítséget korábbi cikkünk.

A kullancs eltávolítását követő napokban érdemes figyelned a csípés helyét, ha ugyanis az állat fertőzött volt, egy-egy gyanús tünettel még időben kiderülhet a baj. A kullancsok által terjesztetett leggyakoribb betegségek a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás. Cikkünkben előbbi tüneteit ismertetjük.

Ismerd fel a Lyme-kórt!

A Lyme-kórt a Borellia nemzetségbe tartozó baktériumokkal fertőzött kullancsok terjesztik. A fertőzést követően az első tünetek általában 2-32 napon belül jelentkeznek. A Lyme-kór fáradékonysággal, fejfájással, lázzal, nyirokcsomó-duzzanattal, izomgörcsökkel hívja fel magára a figyelmet.

A Lyme-kór specifikus tünete

Legjellemzőbb tünete azonban - mely elég specifikus ahhoz, hogy azonnal orvoshoz fordulj - a csípés helyén jelentkező kokárdaszerű, vándorló bőrpír, melyet latinul erythema migransnak neveznek.

Ez lehet egészen halvány, a közepén halvány gyűrűt formálva, a széli részeken pedig továbbterjedve. Átmérője akár a 9 centimétert is elérheti. Ez a bőrpír legalább egy hétig, de egyes esetekben akár egy éven át is megmaradhat. Ha a kórokozó a vérárammal terjed, a bőrpír a test más részein is megmutatkozik.

Így előzd meg a bajt!

A jelenleg forgalomban lévő oltóanyag csak a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás - kullancsencephalitis - ellen nyújt védelmet, a Lyme-kór ellen nem. Ezért fontos, hogy hangsúlyt helyezz a megelőzésre. Nézd meg a szakértővel készült alábbi videót, és tudd meg, mit tehetsz a vérszívók ellen!

A Lyme-kór kezelése

Ha fertőzött kullancs csípett meg, a Lyme-kór időben történő felismerése rendkívül fontos, hiszen a korai stádiumban még antibiotikumos - penicillin, tetracyclin, cephalosporin és makrolid - kezeléssel gyógyítható a betegség. Amennyiben viszont nem veszed komolyan a tüneteket, a kór megtámadhatja az központi idegrendszert, agyvelő- és agyhártyagyulladást okozhat.

A kezeletlen Lyme-kór olyan komoly szövődményekhez vezethet, mint a szívizom-, ízületi vagy ideggyulladás. A betegség hullámzó, vagyis a tünetmentes és a panasszal járó időszakok váltják egymást. Tudj meg még többet a betegségről!

Ezt is szeretjük