Évi 16 kilogrammot eszel az édesítőből

Cukorbetegséget is okozhat!

A kukoricaszirup a finomított cukoréhoz hasonló veszélyeket rejt.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kukoricaszirupot különböző élelmiszerekben - például reggelizőpelyhekben, üdítőkben - alkalmazzák édesítőként, hazánkban is. Számítások szerint a magyarok évi 16 kilogrammot fogyasztanak, ennél csak az amerikaiak esznek többet belőle.

Az Országos Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Intézet - OÉTI - szerint indokolt lenne az élelmiszerekben édesítőként alkalmazott, fruktózban gazdag kukoricaszirup fogyasztásának korlátozása. A Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége szerint a fruktózszirup nem felelős a cukorbetegségért - írta a Magyar Nemzet.

Elősegíti a cukoranyagcsere-zavarok kialakulását

A lap korábbi számában idézi Martos Évának, az OÉTI főigazgató főorvosának levelét: szerinte ma már kellően igazolt a korlátozás szükségessége, a szirup tartós fogyasztása ugyanis az étvágyat szabályozó hormonok kedvezőtlen befolyásolásával megnöveli az energiabevitelt. Különösen zsírral történő bevitellel és inaktív életmóddal párosulva elősegíti az elhízást, növeli az inzulinrezisztencia, valamint a cukoranyagcsere-zavarok kockázatát. A legújabb kutatások szerint a fruktózban gazdag étrend az agy működését is lassítja.

A cikkben megemlítik, hogy a Global Health egészségügyi szaklapban megjelent tanulmány szerint egy 42 országra kiterjedő felmérés megállapította: az egy főre jutó kukoricaszirup-felhasználás az Egyesült Államokban a legmagasabb - évi 25 kilogramm -, Magyarország pedig a második helyen áll 16 kilogrammal. A tanulmány írói szerint a 2-es típusú cukorbetegség előfordulásának gyakorisága és a kukoricaszirup-fogyasztás adatai között korreláció mutatható ki.

A cukorbetegség természetes gyógymódjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nincs még tudományos bizonyíték?

Azt azonban a lapnak nyilatkozó szakemberek is hangsúlyozták: arra nincs tudományos bizonyíték, hogy a kukoricaszirup fogyasztása növelné a cukorbetegség kockázatát, a tanulmány egyébként sem a fogyasztási, hanem a termelési adatokból állapított meg összefüggést. Hidvégi Tibor, a Magyar Diabetes Társaság főtitkára azonban úgy fogalmazott: minden gyorsan felszívódó szénhidrát kedvezőtlenül hat a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeire.

A Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége azt emelte ki, hogy a kukoricaszirupnak sincs nagyobb szerepe az elhízásban, mint a cukornak vagy más teljes kalóriát tartalmazó édesítőszernek.

Ezt is szeretjük