Körömkúra az új évben: ne csak szép legyen, hanem egészséges is!

Rágás, gomba, benövés ellen

Hasznos tanácsokkal segítünk!

nagykep?cikkid=162422&kep=koromragas-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden nő szeretne gyönyörű körmöket, de legalábbis esztétikusakat és főleg egészségeseket. A ma már szinte népbetegségnek számító körömgombásodás mellett számtalan ember rágja a körmét, ezek a tényezők azok, amelyek leginkább befolyásolják a köröm állapotát.

Azonban nem csak külső behatás mutatkozhat meg a körmökön, hanem az is, ha a szervezetben nincsen valami rendben. Ezeket a jeleket i komolyan kell venni.

A körömbajok szervi betegségre is utalhatnak

A köröm középső részének bemélyedését, ellapulását pedig kanálkörmnek nevezzük. A probléma többnyire öröklődik, de a hátterében vashiányos állapot is előfordulhat. 

Ha a körmökön fehéren áttetsző, vízszintes vonalakat látsz, az elsősorban cinkhiányt jelent. Sötétbarna hosszanti vonal látható a körmön, ha a pajzsmirigy nincs rendben. Súlyos májbetegségben sárgára színeződnek a körömlemezek is. A belső eredetű ekcéma esetén a körmön vízszintes barázdák váltogatják egymást.

A cukorbetegek, a keringési betegek, az érszűkületben szenvedők sokszor tapasztalják, hogy a körmeik töredeznek, nem nőnek meg. Értágítókat alkalmazva a keringés javulása következtében akár gyógyszer nélkül kinő az összes sérült köröm.

Esztétikai problémák a körmön

A körömrágás nemcsak csúnya látvány, hanem a feszült idegrendszerre és belső szorongásra utal. Ugyancsak gyakori rossz szokás a körömsáncok letépkedése, sérülése, ami mindig kisebb körömágygyulladáshoz vezet, melyet vírusos, bakteriális és gombás fertőzések is követhetnek. A nem megfelelő higiénia miatt a körömágyak körül kialakulhatnak vírusos szemölcsök is.

A makacs körömgomba és fajtái

A köröm gombás elváltozásakor a körömlemez megvastagodik és elszíneződik. Ha a fertőzést sarjadzó gombák okozzák, akkor a gombás fertőzés a körömágy felől indul. A fonalas gombák a köröm szabad széle felől indítják támadásukat, a megvastagodott körömlemez sárgásan színeződik el.

A penészgombák sötétzöldes, feketés elszíneződést okoznak, a körömlemez alatt pedig törmelék képződik. A gombás körömelváltozások kezelésekor a legtöbb lokális antimikotikus készítmény - kenőcsök, krémek, oldatok - nem alkalmazható, mert sok esetben a hatóanyag nem képes a körömlemezbe beépülni.

Ha a betegek későn fordulnak orvoshoz, a kezeléshez csak szájon át adagolható készítmények alkalmazása jöhet szóba. Hatékony lehet még az amorolfin vagy ciclopiroxolamin hatóanyagot tartalmazó színtelen gyógykörömlakk is. A körömlemezbe szívódó készítmény hetente egyszer alkalmazva képes meggyógyítani a beteg körmöt.

Benőtt körömhöz orvosi segítség kell

A benőtt köröm népbetegség, végső kezelése az egyik leggyakoribb ambuláns műtét. A betegség lényege, hogy a körömszél a körömsánc alá nő, és emiatt a szövetben gyulladás keletkezik, ami később gennyes is lehet.

Nem szabad a láb körmeit a kézhez hasonlóan ívesre vágni, mert ezáltal az ember saját maga teremti meg a benövés lehetőségét. Gyakori ok még a divatos és túlságosan szűk orrú cipők viselése, amely a lábujjakat egymáshoz préseli, és az irritáció okozta bőrkeményedés vezet a benövéshez. A benőtt körmöt orvos kezelje, mert csúnya vége lehet, ha valaki otthon próbálja meggyógyítani.

Sárgás, megvastagodott köröm? 6 természetes szer, amitől újra egészséges lesz

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük