Tények és tévhitek a koleszterinszintről

Igaz, hogy mindenkinek megnövekszik a koleszterinszintje, ha zsírosat eszik? Igaz, hogy a dohányosok veszélyeztetettebbek?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mi az a koleszterin?

A koleszterin vérzsírt jelent, és a szervezet számára elengedhetetlenül fontos. Többféle hormon felépítésében vesz rész, valamint megtalálható az epesavban és a sejthártyában. A koleszterin egy szükségszerű és egyáltalán nem egészségtelen anyag. Veszélyessé csak akkor válik, ha meghalad egy bizonyos értéket.

Egy kis orvostudományi történelem

A koleszterinszint növekedése és annak veszélyei régóta foglalkoztatják az orvosokat, így rengeteg kutatást végeztek e témában. A nyolcvanas években meghatározták azt az értéket, mely veszélyesnek mondható, és rájöttek arra is, hogy az e fölötti koleszterin nagyban hozzájárul az érelmeszesedéshez és a későbbiekben a szívinfarktus kockázatához.

Ennek mentén nem egy nagyobb kampány indult el a népesség krónikusan magas koleszterinjének csökkentésére, és rengeteg új termék és gyógyszer jelent meg a piacon. A nagy visszhang hatására az emberek tudatosabban kezdtek élni, és rendszeresen méretni kezdték szintjüket. Ez a pozitív fejlődés akkor állt meg, sőt, fordult vissza, amikor az egyik amerikai gyógyszergyártó cég nem tisztességesen bevizsgált koleszterincsökkentő gyógyszere megölt közel ötven embert. Sajnos ekkor az összes addigi kutatást kétségbe vonták, sőt, a csökkentés fontosságát is cáfolni kezdték az orvosok.

Tovább kutatva rájöttek, hogy a koleszterinszint növekedése, csökkenése vagy éppen stagnálása nem csupán a táplálkozás függvénye, hanem nagy szerepe van az öröklött hajlamnak is.

Örökletesség

Vannak emberek, akik egész nap zsírosat esznek, és koleszterinszintjük el nem moccan az egészséges értékről, míg mások egy tojással álmodnak, és a másnapi vérképük emelkedést mutat. De vannak olyanok is, akiknek világéletükben magas volt, mégis 80 évig élnek aktívan, egészségesen, míg mások két éven belül meghalnak szívrohamban. Ez mind génjeid függvénye.

A koleszterinszintet csökkentheted táplálkozásoddal. A hal és a szója például kifejezetten jó hatással van rá. És ha kellő körültekintéssel vizsgálod meg a családodban előfordult/előforduló betegségeket, akkor még az is lehet, hogy a magas szint mellett sem kell lemondanod a vasárnap reggeli lágy tojásról sem.

Ha azonban hiperkoleszterinémiád van – mely nem más, mint az örökletes anyagcsere-betegség –, akkor valószínűleg nagyon nagy veszélynek vagy kitéve. Ezen a helyzeten nem segít a böjt vagy a tudatos táplálkozás sem. Az ilyen magas koleszterint csak mesterségesen lehet alacsonyan tartani. Ez a rendkívül ritka koleszterinbetegség akkor alakul ki, ha mindkét szülődtől öröklöd a magas koleszterinszintre való hajlamot. Általában az ilyen betegek már húszéves koruk előtt átesnek egy szívinfarktuson, és nemcsak gyógyszereiket kell szedniük, hanem rendszeres vérmosáson is részt kell venniük.

De az is előfordulhat, hogy nálad magas koleszterint állapítanak meg már egészen fiatalon, de felmenőid közt nem fordult elő sem szívinfarktus, sem pedig szélütés 65 éves koruk előtt. Ebben az esetben te valószínűleg nem vagy veszélyeztetett.

Az alacsony koleszterinszint is lehet veszélyes. A legújabb amerikai kutatások szerint a terhesség alatti alacsony koleszterinszint például koraszüléshez vezethet.
A koleszterin egészséges értékének kérdését az is bonyolítja, hogy egy szintén amerikai, 3500 embert vizsgáló megfigyelés azt állítja, hogy az alacsony koleszterinszintű emberek korábban halnak, mint azok, akiknek normális vagy egy kicsit magas.

Veszélyes?

A magas koleszterinszint veszélyes. Legalábbis annyira mindenképpen, hogy rendszeresen ellenőriztesd, és vigyázz a zsíros ételekkel, a cigarettával és a stresszel. Ugyanis ezek mind növelhetik a szintet.

Azt azonban merészség lenne kijelenteni, hogy a koleszterinszint megnövekedése feltétlen szívrohamhoz vagy meszesedéshez vezet, mert ezt rengeteg egyéb tényező is befolyásolhatja.

OLVASD EL EZT IS!

mobil no
  • megelőzés
  • a hosszú élet titka

Mit tegyél, ha 100 évig szeretnél élni?

Ezt is szeretjük