Jó női bajokra, fertőtlenítő és antioxidáns

Még mire edd a málnát?

A nyár egyik legvidámabb gyümölcse a málna. Nem csupán ínycsiklandó, hanem rendkívül egészséges is.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ínycsiklandó piros gyümölcs a rózsafélék - Rosaceae - családjába tartozik. A cserje alapvetően hegyvidéken terem, ám hazánkban is számos helyen termesztik. A málna olyan sokféle formában létezik, hogy felsorolni is nehéz. Fogyaszthatod süteményben, turmixként, lekvárként, de a legegyszerűbb - és a legegészségesebb -, ha nyersen csipegeted. Ismerd meg, pontosan milyen előnyös tulajdonságokkal bír az apró bogyós gyümölcs.

Málnalevélteával a női bajok ellen

Nem csupán a gyümölcsöt, hanem a málnalevelet is használhatod egészségügyi célokra. A belőle főzött tea kiváló alternatív gyógymód női problémákra. A málnalevéltea fogyasztásával enyhítheted a menstruációs fájdalmakat.

Mivel segít ellazítani a kismedence-tájéki izmokat, várandós anyukák is előszeretettel isszák a terhesség utolsó szakaszában. A 36. héttől fogyassz napi 2-3 dl málnalevélteát - izomlazító hatásának köszönhetően csökkenti a szülési fájdalmakat. Egyes természetgyógyászok szerint akkor is érdemes fogyasztanod, ha gyermeket tervezel: a málnalevéltea ugyanis támogatja a peteérést.

Fertőtlenítő málnalevéltea

A málnalevéltea amellett, hogy remek választás női problémákra, kiváló fertőtlenítő, méregtelenítő hatással is bír. Alkalmazhatod a téli megfázásos időszakokban, illetve az év bármely szakaszában például ínyvérzés vagy hólyaghurut ellen. A málnalevéltea nem csupán fertőtlenít, de cseranyagainak köszönhetően összehúzó hatású is. A leveleket egész nyáron szedheted.

Antioxidáns gyümölcsök

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így készítsd el a teát!

Nincs más dolgod, mint egy-két teáskanálnyi szárított málnalevelet leforrázni egy csészényi vízzel. Ezt követően hagyd állni nyolc-tíz percig, majd szűrd le. Ha ínyvérzés ellen vagy torokfertőtlenítésre használnád, ne ízesítsd. Ha felfázásra vagy menstruációs görcsökre iszod, ízlés szerint adhatsz hozzá egy kevés mézet.

Antioxidáns gyümölcs

Az apró bogyós gyümölcsök fogyasztása rendkívül egészséges, hiszen ezek kiváló tárházai az antioxidánsoknak. Különösen a fekete áfonyában, a fekete ribizliben és a szederben van sok ilyen vegyület, de a kevéssé sötét színű málna is bővelkedik benne. Ha a testben túl sok egészségkárosító szabadgyök van jelen, az sejtszinten rongálja a szervezetedet. Hatásukra fogékonyabbá válsz a fertőzésekre, hosszabb távon pedig daganatos betegségekhez, valamint korai öregedéshez vezethetnek.

Málnával a szabadgyökök ellen

A málnában található antocianinok olyan növényi festékanyagok, melyek antioxidáns hatásuknak köszönhetően semlegesítik a káros szabadgyököket. Ellágsav-tartalmából adódóan a málna a rákkeltő anyagokat is semlegesíti.

Szívvédő málna

A málna igazi vitaminbomba a szervezetednek: nagyon sok C-, B1- és B2-vitamint tartalmaz. Ahogy a legtöbb bogyós gyümölcsben, így a málnában is megtalálható egy kempferol nevű, jótékony hatású vegyület. Ez a flavonoid semlegesíti a rákkeltő vegyületeket, valamint az LDL - más néven rossz - koleszterin szintjét is képes csökkenteni. Ennek köszönhetően védi ereidet, így a málna fogyasztása bizonyos fokú védelmet biztosít a keringési rendszert érintő problémákkal, például a szívbetegségekkel szemben.

Az apró, piros gyümölcs kvercetint is tartalmaz. Ez a flavonoid - számos más jó tulajdonsága mellett - segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, illetve védelmet biztosít a szürkehályoggal szemben is.

Ezt is szeretjük