Az influenza leghatékonyabb ellenszerei

Az influenzában több ember hal meg, mint bármely más fertőző betegségben. Vedd komolyan!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mennyire véd az oltás?

A vírusos náthára különösen fogékonyak a gyermekek és a 60 év felettiek. Esetükben a nátha három napon belül halálos kimenetelű lehet, ha az influenzavírusok mellett baktériumok is megtelepednek a szervezetükben, és tüdő-, agyhártya- vagy szívizomgyulladást okoznak.

Jó tudni: az influenzavírusok akkor a legveszélyesebbek, ha krónikusan beteg vagy gyenge immunrendszerű szervezetet árasztanak el. A nátha különösen alattomos azok számára, akik a szív, a légutak és a vesék krónikus megbetegedéseiben, illetve cukorbetegségben szenvednek. A veszélyeztetett betegeknek – bármely életkorban – az orvosok ingyenes influenza elleni oltást javasolnak.

A gyermeküket váró anyáknak is tanácsolják, hogy oltassák be magukat, erre a terhesség negyedik hónapjától van lehetőség.

A veszélyeztetetteknek nem szabad elfelejteniük, hogy az oltás nyújtotta védelmet évente meg kell újítani, hiszen az influenzavírus fajtái könnyen alkalmazkodnak a gyógyszerek hatóanyagaihoz, és mutációik ellen azok már nem lesznek hatásosak.

Megelőzés gyógyszerrel?

Az elmúlt években a nátha terápiájában jelentős áttörés született: sikerült elkészíteni a Relenza nevezetű gyógyszert (hazánkban nem kapható!), amely megakadályozza az A- és B-típusú influenzavírusok szaporodását.

A beteg így gyorsabban talpra állhat, és a náthát három nappal korábban teljesen leküzdheti, ezenkívül rövidebb ideig marad fertőző.

Jegyezd meg! A gyors lábadozás könnyen elhiteti veled, hogy megint teljesen egészséges vagy, ám aki közvetlenül a betegség után megerőlteti magát, akár még tüdőgyulladást is kaphat.

Sikerrel kecsegtető oltás

Olaszországban már létezik egy influenza elleni védőoltás, a neve Fluad. Erősíti a szervezet immunreakcióját egy olyan vegyület segítségével, amely a vírus jellemzőit a védekezőrendszer számára könnyen felismerhetővé teszi.

Némi üröm az örömben, hogy az injekció drága, és a szúrás helye gyakran fájdalmasan megduzzad.

Időfaktor
A nátha elleni új gyógyszer csak akkor hat, ha az első tünetek jelentkezését követően legkésőbb két nap elteltével, de legjobb, ha 24 órán belül elkezded szedni, tehát olyan időpontban, amikor a betegek többsége még el sem jut az orvoshoz.

Ha akut bronchitistől vagy 38,5 °C feletti láztól szenvedsz, a beadással meg kell várni, míg újra egészséges leszel! Oltást követően általában két-három hétbe is beletelik, míg a szervezet készen áll a vírusok ellen, az oltás évenkénti ismétlése azonban hozzásegít ahhoz, hogy ez az időtartam mindössze néhány napra zsugorodjon.

Antibiotikumok – igen vagy nem?

A vírusok, vagyis az influenza kórokozói ellen az antibiotikumok semmit sem érnek, hiszen csakis a baktériumokat képesek ártalmatlanná tenni. Ugyanakkor az influenzavírusok előkészíthetik a terepet egy bakteriális fertőzés számára, elsősorban a tüdőben és az agyban. Amint az erre utaló első jelek felbukkannak, azonnal menj el orvoshoz!

Fontos tanács: megelőzés céljából nem tanácsos azonnal antibiotikumot használni, mert fennáll a veszélye annak, hogy amikor ténylegesen szükség lenne rá, addigra a szervezet hozzászokott, és ezért nem hat.

Ha szeretnél még több jótékony téli tanácsot olvasni, és érdekelnek egyéb egészséggel és megelőzéssel kapcsolatos témák is, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!

OLVASD EL EZT IS!

no tanul
  • tanulás
  • táplálkozás

Ezeket edd vizsgaidőszakban!

Ezt is szeretjük