Így fogyaszd a gyömbért megfázás, fejfájás és hányinger ellen

Néhány hasznos recept ismeretében számos kellemetlen tünettől megszabadulhatsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A középkori Európában úgy tartották, a gyömbér az édenkertből származik - ennyire nagyra értékelték gyógyhatását. A növény egészségügyi szempontból előnyös tulajdonságait hasznosították is légúti betegségek, illetve emésztési problémák esetén.

Napjainkban elsősorban fejfájásra, hányinger ellen és megfázás esetén alkalmazzák. Ismerd meg a legjobb gyömbérrecepteket, melyekkel gyorsan búcsút inthetsz a különféle egészségügyi problémáknak.

A gyömbér eredete

A növény feltehetőleg Kína déli részéről származik. Kínában, Malajziában és Indiában elsősorban fűszerként kereskedtek vele. A gyömbért a Perzsa-öbölben lévő Tilmunon, a mai Bahreinon keresztül hajóval szállították a mediterrán világba. A görögökkel jutott el Itáliába, és a római katonák vitték azután az Alpokon túlra. Gyógyászati célokra Kínában, Indiában, a karibi térségben és az USA-ban termesztett gyömbért exportálják.

Gyógyító vegyületei

A gyömbér gyógyászatban alkalmazott gyöktörzse illóolajat és csípős anyagokat, gingerolt és shogaolt tartalmaz. Az illóolaj csillapítóan hat a központi idegrendszerre, anyagai ezenkívül serkentik a nyálelválasztást, valamint a gyomor- és epeváladék kiválasztását.

Gyulladást csillapítanak, elősegítik a bélműködést és csökkentik a rosszullétet. A csípős anyagok serkentik a gyomor nyálkahártyájában lévő hőreceptorokat, egyúttal fokozzák a bélműködést. Az alábbi természetes receptekkel számos kellemetlen tünetet orvosolhatsz.

Csak egészségesen!

A helyes táplálkozás az egészséges életmód alapja. Dietetikus szakértőnkkel készült videónkból megismerhetsz néhány hasznos fortélyt!

Természetes fejfájás-csillapító

A gyömbér közismert fájdalomcsillapító hatásáról. Számos vizsgálat kimutatta, hogy ízületi betegségek esetén csökkenti a duzzanatot. Ugyanakkor, mivel blokkolja a prosztaglandinoknak nevezett gyulladáskeltő anyagokat a szervezetben, a fejfájás és a migrén ellen is hatásos lehet. Enyhe fejfájás ellen remek praktika, ha gyömbérolajat párologatsz, amennyiben erősebb a fájdalom, úgy érdemes belsőleg alkalmaznod.

Ha érzékeny vagy az időjárási frontokra, gyakran fáj a fejed, érdemes kipróbálnod a gyömbéres limonádét. Egy liter vízbe reszelj egy diónyi gyömbért, majd facsarj bele egy fél citromot. Ízesítsd mézzel, és hagyd állni egy fél órát. Lassan kortyolgatva élvezd frissítő és fájdalomcsillapító hatását.

Így használd hányinger ellen!

Tudományosan elismert a gyömbér belső alkalmazása a gyomor-béltraktus olyan zavaraira, melyek nem konkrétan megragadható szervi problémákból erednek. Rosszullét, émelygés ellen kiváló természetes gyógymód. Hányinger esetén ajánlott egy gramm - közvetlenül a felhasználás előtt - őrölt gyömbérport fogyasztanod kevés folyadékkal.

Űzd el a náthát!

A gyömbér természetes köhögéscsillapítóként hat, és a megfázás számos más tünete ellen is hatásos. Összehúzza az orr és a torok vérereit, így enyhíti a hurutos-dugulásos tüneteket. Mivel a gyógyhatású fűszernövénnyel izzadást is előidézhetsz, akár a lázas megbetegedés esetén is segítheti a felépülést.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Egy csésze forró vízbe tegyél fél kiskanál finomra őrölt fahéjat és koriandert, valamint ugyanennyi frissen őrölt gyömbért. Keverd össze, hagyd ázni tíz percig, majd fogyaszd a teát melegen.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve segítségével készült.

Ezt is szeretjük