Hússzínű kinövés a nemi szerven: a Condyloma tünetei és kezelése

A HPV okozta fertőzés többnyire nem viszket, nem ég, de veszélyes kórokozóra hívja fel a figyelmet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Condyloma acuminatum a női nemi szervet érintő leggyakoribb vírusos elváltozás. A jóindulatú bőrdaganatot - csakúgy, mint a méhnyakrákot - a humán papilloma vírus okozza. A magyar nőgyógyászok, bőrgyógyászok becslései szerint hazánkban évente több mint 100 ezer condylomás beteg fordul orvoshoz.

HPV okozta betegségek

A HPV-nek napjainkban több mint 130 fajtája ismert, melyek közül körülbelül 40 okoz nemi szervi betegséget. A szakemberek alacsony és magas rizikójú HPV-típusokat különböztetnek meg. Az előbbiek többnyire szemölcsök - Condylomák - kifejlődését idézik elő a nemi szervek nyálkahártyáján. Ezek közé tartozik a 6-os és a 11-es típus, melyek a Condylomák 90%-áért felelősek.

A magas rizikójú HPV-típusok ritkábban okoznak tüneteket, ám hosszú ideig a szervezetben lappangva komolyabb betegséget okozhatnak. Az esetek 90%-ában ennek a csoportnak a 16-os, illetve 18-as típusa felel a méhnyakrák kialakulásáért.

Gyakori fertőzés

A HPV-fertőzés egyáltalán nem ritka dolog: felmérések szerint a nők 80%-a találkozik élete során a vírussal. Szerencsére az esetek többségében a jól működő immunrendszernek köszönhetően a szervezet legyőzi a kórokozót anélkül, hogy egyáltalán fény derülne a fertőzésre.

Hogy alakul ki a Condyloma?

Amennyiben a szervezetbe került alacsony rizikójú HPV-típus valamelyikével a védekezőrendszer nem birkózik meg, kialakul a Condyloma.

A HPV közvetlen érintkezés - szinte kizárólag szexuális együttlét - során terjed, a bőr apró sérülésein keresztül jut a testbe. Ezután sokáig lappang: hetek, olykor akár egy év múltán sem okoz panaszokat. A vírusok azonban idővel túlburjánzásra késztetik a bőr sejtjeit, genitális szemölcsöket okozva ezzel. A Condylomák mérete, alakja, illetve száma változó lehet: olykor sok apró kinövés jelenik meg, máskor csak egyetlen nagy szemölcs látható.

A Condyloma acuminatum tünetei

  • Hússzínű kinövés a nemi szerven.
  • Néha váladékozás tapasztalható.
  • Ritkán enyhe viszketés társul hozzá.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Előfordulhat, hogy - sok más nemi betegséghez hasonlóan - tünetmentes a fertőzés, ilyenkor az érintett természetes védettséget élvez a vírussal szemben. Ám függetlenül attól, hogy a vírust hordozó partneren nem figyelhetők meg a Condyloma jelei, még fertőzhet. Tehát mindkét fél esetében fontos az orvosi kivizsgálás: akár jelentkeznek a tünetek, akár nem.

Kezelési lehetőségek

A Condyloma kezelésének ma már számos módja létezik, melyek közül természetesen minden esetben az orvos választja ki a fertőzés állapotának legmegfelelőbbet. Kémiai ecsetelés, fagyasztás, szikével történő kimetszés és lézeres beavatkozás egyaránt szóba jöhet. Enyhébb esetben egy Condyline vagy Podophyllin nevű oldattal történik az ecsetelés, melynek hatására a genitális szemölcs általában néhány alkalom után eltűnik.

Amennyiben ez nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, helyi érzéstelenítésben végzett műtétre kerülhet sor. Ilyenkor az orvos lekaparja vagy leégeti, esetleg folyékony nitrogénnel fagyasztja le az Condylomát.

Kiújulhat!

A szövetek mélyén meghúzódó fertőzést a beavatkozás nem képes megszüntetni. A kezelést követően a Condyloma az esetek 50%-ában kiújul. A HPV eltávolítása a sejtekből csak az immunrendszer működésének helyreállításával lehetséges. Ehhez a kezelőorvos immunerősítő tablettákat ír fel.

Szexuális úton terjedő betegségek

Légy képben a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzésekkel kapcsolatban! Nőgyógyász szakértőnkkel készült interjúnkból számos információhoz hozzájuthatsz.

Fontos a megelőzés!

A HPV terjedésének alapvető feltétele a bőr vagy a nyálkahártya sérülése, tehát az óvszer csak bizonyos mértékű védelmet nyújt vele szemben. A megelőzés érdekében fontos a monogám kapcsolat, illetve érdemes beoltatnod magad. Ma hazánkban kétféle humán papilloma vírus elleni vakcina van forgalomban, ezekről bővebb információhoz juthatsz korábbi cikkünkből!

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Elengedhetetlen szűrővizsgálat

A védőoltás sem jelent azonban 100%-os biztonságot, hiszen csak a HPV egyes típusai ellen nyújt védettséget. Pontosan ezért lényeges, hogy rendszeresen ellátogass a nőgyógyászodhoz. Mivel azonban a citológiai vizsgálat nem mutatja ki a HPV-fertőzést, ezt a szűrést külön kell kérned az orvosodtól. A HPV-teszt önköltséges alapon működik: körülbelül 7-10 ezer forintba kerül majd. Hazánkban a nagyobb városokban már vannak HPV-centrumok, melyek kimondottan a humán papilloma vírus gyógyítására specializálódtak. Az intézmények listáját itt találod.

Ezt is szeretjük