Hol ingyenes ma a méhnyakrák elleni oltás Magyarországon?

Csak bizonyos településeken támogatják a HPV elleni védőoltást. Várható változás?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A méhnyakrák egy hosszú lefolyású betegség, mely sajnos gyakran végződik halállal. Ma már nemcsak a rendszeres szűrővizsgálat, hanem oltás is segíthet a megelőzésben. A védelmet nyújtó injekciók azonban elég drágák, összesen 90 ezer forintba kerülnek. Egyes magyarországi településeken a vakcinákra van önkormányzat támogatás, ám így sem teljesen ingyenesek.

Méhnyakrák-megelőzés

Bár már évek óta próbálja a magyar egészségügy felhívni a figyelmet a méhnyakrákszűrés fontosságára, a betegség okozta halálozási adatok nem változtak. Évente 500 nő hal meg méhnyakrák szövődményei miatt. Hasonlóan más rosszindulatú daganatokhoz, ennek a betegségnek sincsenek könnyen észlelhető jelei a kezdeti szakaszban.

Így az önvizsgálat ebben az esetben nem segít, szakemberhez kell fordulnod.

Szűrővizsgálat minden évben és védőoltás

Az évenként egyszeri szűrővizsgálat elég ahhoz, hogy időben felfedezzék a betegséget, illetve a kialakulásáért felelős humán papilloma vírus jelenlétét a szervezetben. Ebben a szakaszban általában gyógyszeres kezeléssel könnyen kikúrálható.

Az időszakos szűrés mellett azonban lehetőség van máshogy is megelőzni a méhnyakrákot, hiszen a daganat kialakulását elősegítő betegség ellen már létezik védőoltás. Az oltóanyag egy úgynevezett műanyag-vírust tartalmaz, mely minden tekintetben hasonlít a HPV-re - így segíti a szervezetedet felkészíteni a tényleges támadásra.

Támogatott oltások

Igaz, létezik vakcina a HPV ellen, azonban sokakat visszatarthat az oltással járó költség. A gyógyszer ára 30 ezer forint körül van, amit fél éven belül három alkalommal kell beadni. Így tehát 90 ezer forintba kerül, amihez még az egyszeri rákszűrés is hozzáadódik - mely kötelező az oltássorozat előtt.

Képeken 13 durva rákkeltő!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal válasza

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal válasza alapján a magyar állam, illetve az egészségbiztosítási pénztár nem támogatja a méhnyakrák elleni védőoltást, az önkormányzatok saját hatáskörükben dönthetnek a kérdésről. Úgy nyilatkoztak, hogy remélik, ez a helyzet négy-öt éven belül megváltozik, a védőoltásokra fordítható állami keret növekedése, valamint a gyártók által szabott árak csökkenésének eredményeképp.

Méhnyakrákszűrés

Dr. Boros Edina nőgyógyász szakértőnk elmondja, miként zajlik a méhnyakrákszűrés.

Önkormányzati segítség több településen

Több önkormányzat fontosnak tartja a megelőzést, ennek megfelelően próbál segítséget nyújtani. Ahhoz azonban, hogy mindenkinek támogatott legyen az oltás rengeteg pénzre lenne szükség. Így a legtöbb esetben az a megoldás született, hogy a 12-14 éves lányok részesülnek a támogatásból, többek között az alábbi településeken: Balatonszárszó, Balatonőszöd, Vác, Solymár, Sződliget, Biatorbágy, Hódmezővásárhely, Csömör, Szeghalom, Miklósi, Szabadegyháza, Döbrököz, Veszprém. A szülőknek ezeken a településeken csak az első oltásnál kell fizetniük 18 ezer forintot, és a fennmaradó részt az önkormányzat állja.

Százhalombatta 2007-ben az országban elsőként indította el az Oltási Programot, melynek keretében ingyen biztosítja a városban lakó minden 13-18 éves lány számára a humán papilloma vírus elleni oltóanyagot. A városban alkalmazott vakcina a jelenleg hozzáférhető oldóanyagok közül a legszélesebb körű védelmet biztosítja: a vírus négy leggyakoribb típusával való fertőződés ellen.

A méhnyakrák elleni védőoltást összesen 60 önkormányzat támogatja különbözőképpen, érdemes megérdeklődnöd, hogy a lakhelyed szerint részesülsz-e kedvezményben. Erre a linkre kattintva megtalálod a megyei önkormányzatok elérhetőségét.

A nőgyógyász véleménye

Az oltással kapcsolatos egyik legfontosabb kérdés, hogy mennyire hatásos. A méhnyakrák okozója 95-98%-ban HPV. Szakértőnk, dr. Boros Edina mindenkit megnyugtat, az adott vírussal szemben 100%-os védelmet nyújt az oltás.

A fennmaradó pár százalék miatt azonban az oltás után sem érdemes elhanyagolni az éves szűrővizsgálatot. A méhnyakrák elleni vakcina egész életen át tartó védelmet nyújt, nem szükséges későbbiekben emlékeztető oltás. Az életkor nem játszik fontos szerepet a védettség kialakulásában, az injekció ugyanolyan hatásos fiatalkorban, mint az idősebb nők esetében.

Ezt is szeretjük