Hipnoterápia: tényleg működik, vagy óriási átverés?

A szakértők elárulják

Jól csengő hókuszpókusz, vagy sokkal inkább tudomány?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hipnoterápia története messzire nyúlik vissza - egészen az ókori Egyiptomig -, modern formája azonban a 18. században alakult ki, a karizmatikus bécsi tudós, Anton Mesmer munkájának köszönhetően. Őt a 19. században egy skót orvos követte, James Braid.

Cikkünkből két szakember, Simon Singh fizikus, valamint Edzard Ernst, a komplementer orvostudomány professzorának véleményét ismerheted meg a hipnoterápiáról. Az ő nézeteik segítséget nyújthatnak a helyes döntéshez, illetve azt is megtudhatod, hogy működik az autogén tréning.

Röviden a hipnoterápiáról

A hipnoterápiát az elmúlt években az egészségügyi ellátás több területén is elismerték. A hipnoterapeuták idült problémákat kezelnek, többek között fájdalmat, szorongást, függőséget és fóbiákat. E módszert több egészségügyi intézmény munkatársa is alkalmazza, közöttük pszichológusok, tanácsadók és orvosok. Egy alkalom 30-90 percig tart; a betegségtől és a beteg reakciókészségétől függően általában 6-12 alkalmat javasolnak.

Autogén tréning

Az autogén tréning már az önhipnózis egy módszere, melyet némi gyakorlás után a terapeuta segítsége nélkül is végezhet a beteg. Rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlatról van szó, mely segít elérni a teljes ellazultság testi-lelki állapotát.

Az autogén tréning során elméddel befolyásolni tudod tested önszabályozó rendszerét - így kontrollálhatod légzésedet, keringésedet vagy akár szívritmusodat is. Mindez segít leküzdeni a mindennapi stresszt, egyúttal az ahhoz köthető betegségeket.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mik a bizonyítékok?

E kezelési formára legjobban a könnyen befolyásolható emberek reagálnak. Klinikai vizsgálatok tucatjai igazolják, hogy a hipnoterápia hatásos a fájdalom, a szorongás és az irritábilis bél szindróma tüneteinek enyhítésében. Simon Singh, valamint Edzard Ernst szerint azonban a dohányzásról való leszokásban nem segít, hiába hirdetik előszeretettel ebben az összefüggésben.

Az autogén tréninget sokkal kevésbé kutatták, de a rendelkezésre álló bizonyítékok a szorongás, a stressz, a hipertónia, az álmatlanság és bizonyos fájdalomtípusok enyhítése terén igen biztatóak. A hipnoterápia és az autogén tréning viszonylag biztonságos, a szakértők azonban nem ajánlják pszichózisban vagy egyéb súlyos lelki betegségben szenvedőknek.

Elfojtott vagy hamis emlékek kerülhetnek felszínre

A hipnoterápiában az elfojtott emlékek felszínre hozása okozhat problémát, és beszámoltak már a hamis emlék szindróma eseteiről is. Ilyenkor a beteg olyan traumatikus élményekre emlékszik, melyek valójában meg sem történtek vele.

Működik vagy átverés?

A körültekintően végzett hipnoterápia egyes betegeknek segíthet. Nehéz ugyanakkor megállapítani, hogy a javulás a kezelés kifejezett hatása-e, vagy nem specifikus - placebo - hatás. Az autogén tréning előnye, hogy olcsó, önsegítő módszerként maximálisra növeli a beteg részvételét a kezelésben. Helyesen alkalmazva egyik terápia sem jár súlyos kockázatokkal.

Cikkünk megírásában Simon Singh és Edzard Ernst Trükk vagy terápia? című könyve segített.

Napjainkban a hivatalos gyógyító eljárásokkal szemben egyre inkább teret hódítanak az alternatív terápiák. Ám e téren nagy a zűrzavar és a tanácstalanság. Mi hatásos, és mi nem? Mi ártalmatlan, és mi veszélyes? A tisztánlátáshoz és a helyes döntéshez nyújt segítséget ez a könyv. Olvashatsz többek között George Washingtonról és az érvágásról, a csontrakók ősi mesterségéről, és megtudhatod, mi a neurokalométer. A könyv az alternatív gyógyászat híveinek és ellenzőinek egyaránt szól, a tájékozódni kívánó széles nagyközönség is haszonnal forgathatja.

Kiadja a Park Könyvkiadó.
Ára 3315 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük