Veszélyes hashajtók?

A székrekedés nagyon megkeserítheti az életet. Könnyű és egyszerű megoldás bekapni egy hashajtót. De tényleg jó megoldás? Pro és kontra a hashajtókról.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha makacs székrekedésedet hashajtóval próbálod orvosolni, különböző kételyek gyötörhetnek. És ha ettől a helyzet csak romlik? Igaz-e, hogy a hashajtók károsítják a beleket? Még orvosi körökben is hallani arról, hogy a hashajtó roncsolja a bélnyálkahártyát.

Az igazság azonban az, hogy sok hashajtónak nincsen ilyen mellékhatása, csupán azért félünk tőlük, mert a korábban forgalomban lévő hashajtók, mint például a higanysók vagy a májusi alma gyantája, hosszú távon valóban károsíthatták a bél nyálkahártyáját. Mégis nagyon fontos, hogy szedésük előtt panaszoddal fordulj orvoshoz, tisztázd, problémád szervi eredetű-e. Érdemes megvizsgálni étkezési szokásaidat is, mert könnyebben lesz székrekedése annak, aki túl kevés rostot fogyaszt, azaz táplálkozásában kevés a zöldség és a teljes örlésű gabonatermék.

Aranyszabály még, hogy mozogj többet és igyál legalább napi két és fél liter folyadékot.

Hogyan hat a hashajtó?

Ha a fenti módszerekkel sem érsz el eredményt, és székrekedésednek nincs szervi oka, időnként segítségül hívhatod a hashajtókat. Különböző erősségű készítmények egész sora áll rendelkezésre, mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt.

Viszonylag enyhe hatásúak azok a szerek, melyek lenmagot és emészthetetlen kettős cukrokat, mint például laktulózt, lactitolt vagy makrogol hatóanyagú, vízben oldódó készítményeket tartalmaznak. Ezek megkötik a vizet a székletben. Több lesz a béltartalom, ami a béltevékenységet serkenti. Ahhoz azonban, hogy ezek a készítmények hatni tudjanak, sokat kell inni.

Szintén enyhe hatású a kúp és a beöntés. Glycerol- és sorbitoltartalmuk révén megkötik a vizet és növelik a széklet mennyiségét.

A kolon-hidroterápia, bélfürdő, a legszelídebb és legalaposabb béltisztító kezelés. Segít kimosni a vastagbelekben évek óta felhalmozódott bélsarat, megnyugtatja a nyálkahártyát, erősíti a hideg-meleg víz váltakozása révén a bélizmokat, és fokozza a hasi keringést. Általában 3-5 kezelés kell az aktuális probléma megoldásához, makacs vagy régi problémák esetén 10-12 alkalomra van szükség. Természetesen hosszú távon mindegyik módszer csak akkor lehet hasznos, ha életmód-változtatással kombinálod.

A bélműködést serkentő szerek hatása erősebb. A növényi eredetűek hatóanyagai szennalevelekből, orvosi rebarbarából és aloéból származnak. A szintetikus készítmények főleg bisacodylt és natriumpicoszulfátot tartalmaznak. Hatásukat tekintve a növényi és a szintetikus szerek egyformák.

Ha a szer, amit megszoktál, már nem segít, áttérhetsz más készítményekre.

Mikor ne vegyél be hashajtót?

Általános méregtelenítésre

Egyes salakanyagok, anyagcsere-végtermékek, például a húgysav, hashajtóval nem távolíthatóak el. Ezek az anyagok az epén és a vesén keresztül választódnak ki. A folyamatot hashajtóval nem lehet meggyorsítani. A hashajtó ugyanis nem azáltal hat, hogy a szervezettől vizet vagy egyéb anyagokat von el, hanem azáltal, hogy a vizet a bélben visszatartja. Így csak a bélben található salakot segít kiüríteni.

Lefogyásra

Körülbelül egy kilót veszíthetsz testsúlyodból, ha beleidet kiüríted, de ettől soványabb nem leszel. A hashajtó nem bontja le a zsírraktárakat és a kalóriabavitelt sem csökkenti, mert a legtöbb hashajtó csak a vastagbélben hat, míg a kalóriafelvétel leginkább a vékonybélben megy végbe.

Mindennapos székelésre

Hashajtó használata után kiürül a bél. Néhány napig eltart, míg újra telítődik. Hashajtóval tehát nem lehet a mindennapos székletet kikényszeríteni. Ráadásul egyes hashajtók kálium- és magnézium-vesztést idéznek elő, emiatt még renyhébb lesz a bélizomzat.

Megelőzésre

A hashajtók átmenetileg megoldják a székelési zavart, megelőzésre azonban nem szabad őket használni. Ha utazás során megelőzésképpen szeded be, hogy így kényszerítsd ki a mindennapos székletet, helytelenül jársz el, mert erre a hashajtók nem alkalmasak.

Hatásos növények

A szennabokor Észak-Afrikában és Indiában honos. Sok hashajtónak alkotórésze a leveléből és gyümölcséből nyert hashajtó hatású anthrachinon.

Szélhajtó, görcsoldó

3 dkg köménymag, 1 dkg édeskömény, 1 dkg mézfű.
A keverékből egy csapott evőkanálnyit 2,5 dl vízzel forrázz le. Étkezés előtt fél órával langyosan igyál félpohárnyit.

Epehajtó

Egy nagyobb fekete retek közepét vájd ki, az üreget por- vagy kristálycukorral töltsd meg. A kieresztett cukros léből reggel-este egy-egy kávéskanálnyit vegyél be. Másik változat: a lereszelt retek levéből naponta háromszor egy-egy evőkanálnyit vegyél be, lehetőleg étkezés előtt.

Szélhajtó, puffadás elleni tea

2 dkg kamillavirág, 2 dkg borsosmentalevél, 2 dkg köménymag, 2 dkg ánizsmag.
A keverékből 1 evőkanálnyit 1 csésze forró vízzel önts le.

Hasgörcs, kólika

3 rész kamillavirág, 1 rész borsosmentalevél, 4 rész köménymag, 2 rész koriandermag.
A keverékből 1 kávéskanálnyit 1 csésze vízzel forrázz le, langyosan fogyaszd. Szükség esetén többször.

Ha szeretnél még többet megtudni a hashajtók hatásairól és érdekelnek egyéb egészségügyi és testmozgással kapcsolatos témák, akkor mindenképpen látogass el az InforMed » oldalára!

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük