Meglepő, amit az orvosok a hálapénzről mondtak: szerintük így lehetne felszámolni

Érdekes százalékos adatokat hozott egy felmérés.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete felmérése szerint az orvosok többsége, 96%-a hálapénzmentes egészségügyben szeretne dolgozni, ám ahhoz, hogy ez létrejöhessen, 60%-uk szerint nem elég csupán béremelésben gondolkodni.

Ahogy Dénes Tamás, szakszervezet elnöke elmondta, a szakszervezet véleménye szerint a hálapénzrendszer megszüntetéséhez tisztességes alapbér, a megfelelő minőségű és mennyiségű orvosi munka honorálása, a saját orvosválasztás lehetősége, illetve a magán- és állami ellátás tiszta együttműködése adhatna keretrendszert.

Kun Eszter, a felmérést végző Szinapszis Kft. kutatási igazgatója részletesen is beszámolt a felmérés százalékos eredményeiről. A hálapénzt elutasítók száma nőtt az ezelőtt három évvel végzett felmérés szerint, akkor ugyanis a megkérdezetteknek csupán 19%-a, ma azonban 33%-uk mond nemet a hálapénzre. A rezidenseknek 56%-a nyilatkozta, hogy elutasítja a hálapénzt, az orvosoknak pedig 61%-a mondta, hogy elutasítja, de szükségesnek tartja a hálapénzt. A megkérdezettek 5%-a morálisan elfogadhatónak, 1%-uk pedig természetesnek tartja a hálapénz elfogadását.

Miért adnak hálapénzt a betegek?

A 2013-as felmérés eredményeivel összevetve látható, hogy a betegektől kapott hálapénz aránya csökkent.

A felmérés kérdései arra is kitértek, hogy az orvosok szerint miért adnak hálapénzt a betegek. A válaszadó orvosok 32%-a szerint azért, mert anélkül a betegek nem kapnának megfelelő ellátást. 2013-ban erre a kérdésre minden harmadik orvos válaszolta ezt. A jelen felmérés eredményei szerint a válaszadók 17%-a gondolja úgy, hogy a hálapénz önkéntes adomány a hála kifejezésére.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Folyamatban lévő és szükséges változások

Dénes Tamás szerint fontosak a 2016-ban elindult béremelések: míg a 2013-as felmérés idején az átlagos orvosi nettó alapbér 194 ezer forint volt, addig ez mára 260 ezer forint lett.

Arra a kérdésre, hogy mire lenne szükség a hálapénzrendszer felszámolására, a válaszadók 80%-a azt felelte, hogy béremelésre, 52% szerint az ellátási alapcsomagtól eltérő extra szolgáltatások hivatalos megvásárlására, 17% szerint pedig a hálapénz hivatalossá tételére lenne szükség.

Ezt is szeretjük