Mindent a gyomorfekélyről

Stressz, rendszertelen étkezés? Lehet, hogy téged is fenyeget a gyomorfekély. Olvass el róla mindent, és előzd meg természetesen!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fekély körülírt, mély seb, ami a gyomor – ulcus ventriculi –, vagy a nyombél – ulcus duodeni – nyálkahártyáján található. Akkor alakul ki, ha az emésztéshez szükséges gyomorsav áttör a gyomrot védő nyálkahártyán, és behatol a mélyebb rétegekbe. Régebben az volt a vélemény, hogy a gyomorfekélyt a túlzott gyomorsav-termelődés okozza, aminek hátterében a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a megterhelő étrend, a túl sok stressz áll. Az egyetlen kezelési mód szerint megpróbálták közömbösíteni a gyomorsavat megfelelő étrenddel, savlekötő gyógyszerekkel. Ennek ellenére azonban a fekély legtöbbször kiújult!

Hajlamosító tényező

Fekélyre hajlamosító tényező lehet a Helicobacter pylori baktérium is, mivel az irritált nyálkahártyán elszaporodva gátolja a gyógyulást. A fekély kialakulhat gyógyszerek hatására is, mely a gyógyszerszedés abbahagyása után meggyógyul. Sajnos a krónikus fekély okainak egy része még ismeretlen, hátterében legtöbbször pszichoszomatikus tényezők állnak.

Szövődmények

A fekélybetegség szövődménye lehet:

  • vérzés
  • hegesedés okozta szűkület
  • a gyomorfal és a nyombél falának perforációja

Ez utóbbi során a gyomor fala átfúródik, és a gyomortartalom a hasüregbe kerül, ami pedig hashártyagyulladáshoz vezet. Az így kialakult súlyos állapot azonnali műtétet igényel! A vérző gyomorfekély tünetei a szurokfekete széklet, a vérhányás vagy a részben emésztett táplálékot tartalmazó, kávézaccszerű hányás. A tünetek az éjszaka folyamán gyakran felerősödnek.

Vizsgálati módszerek

Ha a kiváltó ok nem egyértelmű, gyomortükrözés válhat indokolttá. Ennek során a gyomornyálkahártyából mintát is vehetnek – biopszia – szövettani vizsgálat céljából. A baktériumok okozta gyomorhurutot kilégzési teszttel, illetve biopsziával lehet diagnosztizálni. A betegséget előidéző kórokozóval szemben egyébként ellenanyagok termelődnek a szervezetben, és ezek vérvizsgálattal kimutathatók.

A gyomorfekély kezelése

  • Első teendő a gyomor izgalmát kiváltó szerek - nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, az alkohol, kávé és a nikotin - elhagyása.
  • Diétázz! A kímélő étrend segíthet a fekély kezelésében, kerüld hát a fájdalmat és a puffadást okozó ételeket!
  • Naponta inkább többször, és mindig keveset egyél! Ne legyen túlzottan fűszeres, rostos az ételed! Kerüld a cukrot és az olyan élelmiszereket, mint a füstölt hús, felvágott, sajt, kolbász!
  • Állíts össze rostban gazdag, kímélő étrendet!
  • Végezz 1-2 hétig krumplidiétát!
  • Igyál bázikus kémhatású gyógyvizet 3-4x1 dl-t, esetleg hígítva – étkezések után 1 órával 6 hétig!
  • Ha kimutatták a Helicobacter pylori jelenlétét, szedj nem keserű grépfrútmagcseppet vagy ezüstkolloidot! A fájdalom rendszerint már egy hét alatt csökken, jóllehet a fekély gyógyulása 2-3 hónapig is eltarthat.
  • Ne feledd! A C-vitamin közvetlenül gátolja a baktérium szaporodását.

Jegyezd meg! A burgonyalé a fekély specifikus gyógyszere. Rendszeres fogyasztása gyógyhatású. Ugyanilyen áldásos hatása van a káposztalének is. Ha nem kedveled a nyers levek ízét, fogyaszthatod zöldséglevesbe keverve, csak a levest hagyd kicsit hűlni, mielőtt belekevered a friss levet! A káposzta bőségesen tartalmazza a gyógyító hatású glutamin aminosavat, ami az emésztőrendszer nyálkahártyasejtjeinek táplálásával segíti elő a gyógyulást.

Segítenek a gyógynövények is…

Mivel a gyomorbántalmak sok esetben idegi alapon alakulnak ki, vagyis az a feszültség, amiben élsz, a gyomrodra megy, ezért először is a lelkedet kell gyógyítani! Gondolkozz el, hogy mi zavarja lelki életed! Ha az okot megszünteted, a tested is meggyógyul! Esetleg kösd össze a krumplikúrát lelki tisztulással!

Elgondolkodtató! A gyógynövények a lelki-szellemi gyógyításba jól beleillő élőlények, hiszen a gyógynövény összeköti a külső Napot a belső nappal. A gyógynövényekben a Nap energiája által keletkeznek azok a hatóanyagok, amelyek harmonizálják a szervezetet!

Igyál nyugtató-idegerősítő teákat! Gyomorerősítőként is szolgál a következő recept:

  • citromfű 10 g
  • körömvirág 40 g
  • komló 20 g
  • macskagyökér 30 g

Az alaposan összekevert teaalapanyagból 1 evőkanálnyi mennyiséget kell 5 percig főzni fél liter vízben, majd 10 percig hagyd ázni, végül szűrd le! Naponta kétszer 2 dl-t igyál belőle! Az orvosi ziliz levelének főzete is remek gyomortea, mert fájdalomcsökkentő hatású. Elkészítéséhez 1 evőkanál szárított orvosi ziliz levelét áztasd 2,5 dl forrásban levő vízben, hagyd állni 5 percig, majd szűrd le! Ezt követően hagyd kihűlni, majd mézzel édesítheted. Ebből kortyolgass-iszogass 5 percenként, amíg el nem fogy!
A koriander akár teaként, akár nyersen rágva enyhíti a gyomorégést. A gyógyulást serkenti az édesgyökér-kivonat is. A legújabb kutatások szerint az Aloe vera leve csökkenti a gyomorsavtermelést, és egyúttal enyhíti a fekélybetegség tüneteit is.

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin júniusi számát. Ízelítő a tartalomból:

Ésszerű fogamzásgátlás
Soha többé lábgombát!
Ne izzadjunk!
Érhálóban
Szívügyünk
Neurálterápia női bajokra is
Örömteli mozgás

Olvass bele a legfrissebb szám tartalmába:
Puffasztók és apasztók »

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük