Gyógyszerek, amiket sose vegyél be éhgyomorra: tönkreteszik a nyálkahártyát

Hányingert, émelygést és még gyomorvérzést is okozhatnak.

gyogyszer-doki
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Léteznek gyógyszerek, melyeket kifejezetten éhgyomorra kell bevenni, úgy szívódnak fel megfelelően - legyen szó pajzsmirigygyógyszerről, véralvadásgátló vagy csontritkulásra adott szerről -, olyanok is vannak azonban, melyek esetében ez szigorúan tilos.

A betegtájékoztatóban leírtakat ezért nagyon fontos betartani, persze létezhetnek egyéni eltérések, így szintén irányadó az, amit az orvos tanácsol. A következő szerek esetében azonban mindig tartsd szem előtt az általános javaslatot is, mely szerint a gyomor védelme érdekében mindig evés közben vagy utána szabad csak bevenni őket, éhgyomorra sohasem.

Milyen gyógyszert nem szabad bevenni éhgyomorra?

Üres, korgó gyomorra nem szabad bevenni szalicilsav-tartalmú gyógyszert, aszpirint, paracetamolt, illetve más nem-szteroid gyulladáscsökkentőket. Ez nemcsak azért fontos, mert így megváltozhat a hatásuk, hanem elsősorban azért, mert árthatnak a gyomor nyálkahártyájának, ami miatt komoly emésztőrendszeri problémák alakulhatnak ki, többek között hányás, émelygés, gyomorfájdalom, étvágytalanság, fekélyek, gyomorvérzés.

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők közé láz-, fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek tartoznak, melyek hatásukat úgy fejtik ki, hogy közben gátolják a ciklooxigenáz enzimet, ilyen enzim felelős azonban azért is, hogy bizonyos anyagok keletkezése által a gyomor nyálkahártyája védett legyen a gyomorsavval szemben. Ezen enzim gátlása így negatív mellékhatásokkal is járhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A probléma kialakulása azonban megelőzhető, illetve a tünetek mértéke csökkenthető, ha bőséges folyadékkal és evés közben vagy utána veszed be a gyógyszert, esetleg szedsz mellette gyomorvédő, gyomorsavtermelést csökkentő készítményt, gyógyszert is. Ha más gyógyszert is együtt szedsz előbbiekkel, még fontosabb az odafigyelés. Amennyiben azonban fellépnek a kellemetlen tünetek, és bármit teszel, illetve bárhogy veszed be a gyógyszert, nem csökkennek, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Ezt is szeretjük