Hogyan kell eltávolítani a fülzsírt? A legjobb és legveszélyesebb módszerek

Van, hogy javasolt inkább szakemberhez fordulni.

fülészet
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az úszás vagy fürdés során fülbe jutott víz nem tud távozni, akkor gondolni kell arra is, hogy ennek egyik oka lehet a hallójárati fülzsír túlzott felgyűlése.

Ha valaki hajlamos a túlzott fülzsírtermelődésre, akkor gyakrabban jelentkezhet füldugulás, amikor az összegyűlt fülzsír halláscsökkenést is okozhat. A problémáról beszél dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

A fülzsírnak fontos szerepe van

A fülzsír biztosítja, hogy a fül érzékeny bőre ne száradjon ki, savas kémhatásával védi a hallójáratot a kórokozóktól, így a fertőzésektől is. A termelődése nagyon eltérő lehet, a különböző bőrtípusok, életkorok, hormonhatások, a külső hőmérséklet és az életmód is befolyásolhatja, hogy mekkora a mennyisége.

Ha a fülbe jutott víz miatt a fülzsírdugó beduzzad, és a víz nem tud távozni, akkor a fülben rekedve nemcsak zavaró, hanem fertőzések melegágyát is képezheti. A megfelelő fültisztítás tehát nagyon fontos, ám nem mindegy, hogy mivel történik. 

A legelterjedtebb módszer nem ajánlott 

A legtöbben még ma is fültisztító pálcikát használnak arra, hogy a felesleges fülzsírt eltávolítsák. Sokan gond nélkül végzik ezt évek óta, ám a fül-orr-gégészek már sok ebből eredő problémával találkoztak a rendeléseken. A pálcikáról leeső vatta a hallójáratban maradhat, a pálcával könnyű felsérteni a hallójárat érzékeny bőrét, a hámsérülés pedig megkönnyíti a kórokozók bejutását. Leggyakrabban pedig a tisztítás során nem kikerül, hanem beljebb tolódik a fülzsír, elősegítve több réteg egymásra rakódását és a fülzsírdugó kialakulását.

Paraffinolaj és fülgyertya?

A patikákban különböző fültisztító készítmények kaphatók, melyek a tájékoztatók szerint a fülben lévő fülzsírt feloldják, ezáltal megkönnyítik az eltávolítását. Nem érdemes vizes alapú készítményt választani, mert a víz nem oldja a zsírt. A paraffinolaj könnyen elérhető, a fülbe csepegtetve ezzel jó eredményeket lehet elérni.

A fülgyertyázás során egy speciális gyertyát helyeznek a fülbe, arra ügyelve, hogy a lecsorgó viaszt felfogják. Az égő gyertya az ígéret szerint melegíti, így feloldja a fülben lévő fülzsírt, és megkönnyíti annak eltávolítását, jellemzően azonban épp ellenkező hatást ér el vele valaki, és a fülzsír még beljebb nyomódik. Gyakran a fülgyertya használata után egy finom, ám nehezen eltávolítható réteg is lerakódik a hallójáratba, a dobhártyára, és ekkor már csak a fül-orr-gégész tudja eltávolítani a kialakult fülzsírdugót. A fülgyertyázás így inkább a kerülendő módszerek közé tartozik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Pezsgőfürdőt is használnak a fül tisztítására

Buta ötlet a hidrogén-peroxid oldattal történő fültisztítás. Az enyhe habzó folyadék feloldja a fülzsírt, ami ezt követően egy törölköző segítségével könnyen eltávolítható, írják az internetes fórumok.

A szakember szerint azonban nagyon veszélyes lehet ezt a vegyszert ilyen módon használni, bár nagyobb hígításban egyes megbetegedések esetén ez bizonyos orvosi beavatkozások része. Az orvosi kontrollt azonban otthon senki nem tudja biztosítani. 

A fülzsírt nem feltétlenül kell eltávolítani, ha azonban esztétikailag zavaró, csak a fülkagyló külső részét tisztítsd meg, a hallójáratot jobb békén hagyni. Minderről bővebben ide kattintva is olvashatsz.

Ezt is szeretjük