Felfázás és köhögés ellen: a szerzetesek 3 titkos kakukkfűreceptje

A természet füvészkertjében szinte minden betegségre találsz gyógyírt. Csak tudnod kell használni!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ezt az erősen illatozó növényt több mint négyezer éve használják fűszernek és gyógyszernek. Valószínűleg intenzív aromájának köszönheti a latin nevét - Thymus -, ami a görög thüein szóból ered, jelentése: füstölni.

Az ókori medicina a kakukkfüvet aranyér, ödéma, szemölcsök és isiász ellen alkalmazta. A középkorban a lorschi gyógyszerkönyv mérhetetlenül dicsérte a kakukkfüvet, és szinte univerzális gyógyszerként írta le a legkülönbözőbb betegségekre, májproblémákra, emésztési zavarokra vagy gyomorfájásra.

A szerzetesek pedig felfázás, köhögés és szájüregi gyulladások ellen ajánlották.

A kakukkfű eredete és termesztése

Az ajakosvirágúak - Lamiaceae - családjába tartozó kakukkfű a Földközi-tengeri térségben honos. Gyógyászati felhasználásra Németországban nagyobb részt a saját termelésű kakukkfű kerül, de exportálnak kisebb mennyiségeket Spanyolországból, Lengyelországból és Magyarországról is.

Hasznos vegyületei

A gyógyászati célokra használt kakukkfű gazdag flavonoidokban, cseranyagokban és illóolajban. Ez utóbbi legfontosabb anyaga a görcs-, illetve nyákoldó timol. A vegyület közvetlenül aktiválja a hörgőket, pusztítja a baktériumokat és a gombákat, valamint serkenti a bőr vérellátását.

15 csodás fűszernövény

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hatásos felfázás elleni gyógymód

Ha felfázás elleni természetes gyógymódról van szó, valószínűleg inkább a cickafark vagy a tőzegáfonya jut eszedbe. A két rendkívüli hatású gyógynövény mellett azonban a kakukkfű is segítséget nyújt hólyaghurut esetén. Alkalmazhatod a belsőleg is, tea formájában, mivel segít a húgyutak átmosásában. Ebben az esetben az alább leírt köhögés elleni teát érdemes fogyasztanod, csak jóval többet - napi egy literrel - kell innod belőle.

Homeopátiás trükkök

Ha kíváncsi vagy a természetes gyógymódokra, talán a homeopátia sem áll messze tőled. Ismerj meg néhány alapszabályt alkalmazásával kapcsolatban.

Így készítsd az ülőfürdőt!

Készíthetsz ülőfürdőt is szárított kakukkfűből. Hat-hét liter vízbe áztass 200 gramm szárított kakukkfüvet. Hagyd állni benne egy éjszakán át, majd melegítsd fel és öntsd a fürdővízhez. Körülbelül húsz percen át ülj benne, ezután pedig feküdj az ágyba.

Gyógynövénylexikon
Még több természetes gyógymódot találhatsz gyógynövénylexikonunkban. Kattints ide!

Köhögés ellen természetesen

Ha dohányzol és reggeleid nem múlnak el köhögés nélkül, vagy légúti betegség kínoz, érdemes kipróbálnod a kakukkfűteát. Kávé helyett vagy előtt fogyassz el egy csészével, és hamar tapasztalod majd a pozitív következményeket. Felfrissülsz tőle, nem terheli meg a gyomrodat, és búcsút inthetsz a köhögésnek.

Így készítsd a kakukkfűteát!

Egy csésze teához egy púpozott kiskanál kakukkfüvet számíts, ezt öntsd le forró vízzel. Hagyd állni néhány percig, majd szűrd le, és kortyolgasd el lassan. Ízesítésként egy kevés mézet is adhatsz hozzá.

Szájüregi gyulladások ellen

A száj- és garatüreg gyulladásaira is hatékony gyógymódot jelent a kakukkfű. Pár csepp kakukkfűolajat cseppents egy kis edény forró vízbe. Hajolj fölé, a fejedre teríts törölközőt, és lélegezd be a párát 15-20 percen keresztül. Alternatívaként kínálkozik egy gargalizáló oldat kakukkfűteából vagy tízszeres hígítású kakukkfű-tinktúrából.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük