A legjobb rákmegelőző ételek listája

Ezeket edd rák ellen!

Tudd meg, mi az, aminek feltétlenül szerepelnie kell a terítéken, ha szeretnéd elkerülni a halálos kórt!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rák világszerte makacsul vezeti a halálozási okok listáját. Ennek egyik oka az, hogy a legtöbb ember többnyire csak akkor kezd komolyan foglalkozni egészségi állapotával, amikor valamilyen súlyos probléma merül fel. Ez pedig a lehető legrosszabb magatartás.

Ha a modern kor legfenyegetőbb betegségét szeretnéd elkerülni, tudatosan fel kell venned a harcot a veszélyekkel, és a kockázati tényezők kiküszöbölésével egy testre és lélekre egyaránt kiterjedő egészséges életmódra kell berendezkedned.

Ez nem azt jelenti, hogy kedvenc ételeidről lemondva rögtön vegetáriánus életmódra kell berendezkedned: az egészség megőrzése ugyanis az egyensúly kialakításából, és nem kínzó diétából áll. Ne feledkezz azonban meg a leghasznosabb ételekről, és ezeket próbáld minél változatosabban beépíteni étrendedbe!

Rákellenes zöldek

A helytelen táplálkozás nemcsak a rákkeltő szabadgyökök kialakulását segíti elő, hanem hosszútávon szervezeted elsavasodásához is vezethet. Ha pedig testnedveid kémhatása eltolódik a savas kémhatás felé, azzal olyan, tartós irritációnak teszed ki szerveidet, melynek hatására könnyebben indul be a kóros sejtburjánzás. A zsíros ételek és a szénhidrátok hatására beinduló elsavasodást tehát mindenképpen ajánlott lúgosító ételekkel ellensúlyoznod.

Erre a legalkalmasabbak a zöldségek, amelyek nemcsak szervezeted elsavasodását segítenek megelőzni, de emésztésedre is jó hatással lehetnek, mivel lúgosító hatásuk révén megakadályozzák a túlzott savtermelődést. Ha zöldséget vásárolsz, válassz minél sötétebb színűt, ugyanis a leghatékonyabb rákmegelőző vegyületek éppen a zöld színtestek!

Ezek sejtregeneráló hatását nemcsak a növény tudja hasznosítani, hanem elfogyasztva saját szervezeted számára is hasznossá válhatnak, mivel a zöld növények antioxidáns hatású bioflavonoidjai rendkívül jó rákmegelőző szerként működnek, gátolva a daganatos sejtek szaporodását. Ahhoz azonban, hogy ezeket a jótékony összetevőket szervezeted minél nagyobb arányban hasznosíthassa, lehetőleg nyersen fogyaszd a zöldségeket! Ha inkább a főtt ételek híve vagy, akkor is a párolást válaszd, mivel a hazai szokások szerint alaposan megfőzött zöldségekből a legtöbb hatóanyag már hiányzik.

Gyógyító gyümölcsök

Ízletes és egészséges salátákat nemcsak a zöld különféle árnyalatait felvonultató zöldségekből készíthetsz, hanem az ízletes és édes, vagy éppen savanykás gyümölcsökből is. A piros, bogyós termések és a mediterrán vidékek bódító finomságai ugyanis rengeteg antioxidáns hatású vegyületet tartalmaznak. A flavonoidok és a C-vitamin segítenek megakadályozni a szabadgyökök keletkezését, melyek nemcsak a bőrödre jelentenek veszélyt, de a helytelen táplálkozás következtében szervezeted egészét is fenyegethetik. A felhalmozódott szabadgyökök intenzív oxidációs folyamatot indítanak be szervezetedben, ami súlyos mértékben károsíthatja sejtjeidet, és végül rákhoz vezethet, úgyhogy mindenképpen érdemes természetes antioxidánsokkal küzdened ellenük. A leghatékonyabb rákmegelőző gyümölcskoktélt feketeáfonya, narancs, alma, papaya és eper keverékéből készítheted el.

Az élet íze

A tévhitekkel ellentétben nem kell intenzív diétába kezdened, ha egészséges szeretnél maradni. A sótlan, száraz és ízetlen ételeket elfelejtheted, ugyanis a rákmegelőzésben a fűszerek kimondottan segítségedre lehetnek.

Nemcsak a csili és a curry, de a szerecsendió, a fahéj és a szegfűszeg is: ha tehát kimondottan férfiasan főzöl, és a csípős, fokhagymás, borsos husi a specialitásod, párod legnagyobb örömére nem kell konyhai repertoárodból likvidálnod ezt az ínyencséget. A fűszerek jótékony hatása abban rejlik, hogy serkentik a vérkeringést, így elősegítik a káros anyagok távozását, de vértisztító hatásuk mellett rákmegelőző fitovegyületeket is tartalmaznak. A fűszerek gyógyító hatóanyagai az antioxidáns hatású polifenolok, amiből legtöbb a szegfűszegben, legkevesebb pedig a feketeborsban található. A csilipaprika azonban nagy mennyiségben tartalmaz karotinoidokat is, amelyek szervezeted számára nélkülözhetetlenek a rákmegelőző A-vitamin előállításához.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Amit kerülj!

Míg a fűszeres finomságok kimondottan rákmegelőzőek lehetnek, addig a grillen sült pácolt husikról és a sós, füstölt sonkákról jobb, ha lemondasz. Az így készült ételek ugyanis elősegítik a rák legfőbb okozóinak vélt szabadgyökök keletkezését, emellett pedig emésztésedet és gyomrodat is megterhelik. A magyar konyha füstölt specialitásai tehát felkerülnek a rákellenes tiltólistára, azonban meglepő módon a máj, a zúza és a pacal nem. A magas cink- és szeléntartalmú belsőségeket tehát bátran fogyaszthatod, de jobb, ha nem bő zsírban sütöd ki őket! Az égetett zsír ugyanis különösen káros, úgyhogy a többszörösen újrahasznosított, gyorséttermi sültkrumplit mindenképpen kerüld. A legfontosabb azonban, hogy próbálj minél természetesebben táplálkozni, és a lehető legkisebb mennyiségben fogyassz csak mesterséges tartósítószereket tartalmazó ételeket.

Ezt is szeretjük