Eltűnt egy anyajegyed? Mit mond erről a bőrgyógyász?

Csak egy fehér folt maradt az anyajegyed helyén? Dr. Csernus Krisztina elmondja az okát.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan csak az újonnan felbukkant anyajegyekre fordítanak figyelmet, pedig előfordulhat, hogy érdemes olykor jelentőséget tulajdonítani az eltűnt pigmenthalmoknak is.

Cikkünkben dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, kozmetológus szakorvost kérdeztük arról, hogy milyen jelek láttán nem szabad halogatni a szakember felkeresését.

Hogyan tűnhet el az anyajegy?

- Az anyajegyek változhatnak az évek során, szabályos növekedést mutathatnak, és ugyanígy akár el is tűnhetnek. Az eltűnő anyajegyek egyik formája az úgynevezett halo - Sutton - naevus, amikor is egy fehér udvar látható az anyajegy körül, amely fokozatosan zsugorodik, halványodik, esetleg teljesen el is tűnik. Ennek oka feltehetően immunreakció, ami egy kicsit sérült, akár a napon megégett anyajegy ellen irányul. A szervezet ilyenkor egyszerűen eltünteti ezt az általa hibásnak ítélt anyajegyet.

Az anyajegyet körülvevő fehér udvar oka, hogy nem csupán az anyajegy, hanem a körülötte lévő bőrben lévő festéksejtek ellen is irányul ez az immunreakció. Ez többnyire egy teljesen ártalmatlan folyamat, nem kell beavatkozni, nem veszélyes - tudjuk meg dr. Csernus Krisztinától.

Ugyanakkor természetesen figyelni kell az anyajegyet, milyen irányba változik, de ha végig szabályos marad, és a bőrgyógyászok által anyajegyvizsgálatra használt eszközzel, az úgynevezett dermatoszkóppal is békésnek mondható, akkor nem igényel semmilyen különösebb teendőt.

Mikor kell megijedni az eltűnt anyajegy láttán?

- Baj akkor van, ha az eltűnő anyajegy olyan irányban változik, amely felveti a rosszindulatúság gyanúját. Ilyen lehet az, ha szabad szemmel is jól láthatóan szabálytalan növekedést mutat - akár a széli részek felé, akár vastagságában -, ha többféle szín jelenik meg benne, vagy ha vérezget. A bőrgyógyász dermatoszkóp segítségével meg tudja állapítani, hogy egyértelműen rosszindulatú vagy szabálytalan, úgynevezett dysplastikus anyajegyről van-e szó, és ilyenkor a sebészi kimetszést javasoljuk - részletezi dr. Csernus Krisztina.

Ezt is szeretjük