Komoly változás jön a receptfelírásban - Mindenki érezni fogja

Novembertől kell erre készülni a háziorvosoknál.

E-recept bevezetése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már sokat lehetett hallani az elektronikus receptekről, valamint az e-egészségügyi szolgáltatási rendszerről, ami a tervek szerint átláthatóbbá és nyomon követhetőbbé teszi majd a betegek adatait és leleteit.

A rendszer jelenleg a tesztfázisban van, idén novemberben pedig várhatóan élesedik is, fokozatosan felváltva majd mindazt, amit az egészségügyi ellátás során korábban megszokhattunk. De mit is jelent majd mindez pontosan?

Hogy változik a receptfelírás?

A tervek szerint nem kell majd orvoshoz menni, ha valaki csak a szokásos receptjét szeretné felíratni, az orvos a receptet elektronikusan írja majd meg a rendszerben, a betegnek pedig a gyógyszertárba kell elmennie érte, ahol papíralapú recept nélkül, a megfelelő okmányok birtokában kiválthatja azt. A beteg e-személyi igazolvánnyal, TAJ-kártyával és személyi igazolvánnyal azonosíthatja magát.

Mikor lesz az átállás?

Jelenleg javában zajlik a tesztüzem, melynek egyik előnye, hogy a tapasztalatok szerint sikerült lényegesen csökkenteni az új rendszerrel a ki nem váltott receptek számát. Az élesedés novemberben történik majd meg, azonban ekkor még nem szűnnek meg a papíralapú beutalók és receptek - ha valaki kifejezetten azt kér, várhatóan kap is, emellett ilyet ír az orvos például akkor is, ha házhoz megy. Egy évig az élesedés után még biztosan marad a klasszikus vény, idővel azonban az elektronikus rendszer kiszoríthatja a papíralapú adminisztrációt.

Nem lehet majd másnak kiváltani a gyógyszert

Az elektronikus rendszer révén az orvosok ki tudják szűrni, ha egy beteg nem váltotta ki a megadott készítményt, mint ahogy arra is fény derül, ha valaki halmozza a gyógyszereket, vagyis több orvossal is felíratja magának az adott készítményt. Fontos változás lesz, hogy mindenki csak a saját nevére felírt gyógyszert válthatja ki, más esetben szabályos meghatalmazást kell írni, vagy kérni kell az orvostól vényt helyettesítő papírt. Változás lesz, hogy a recepteket nem írhatja fel a rendszerben az asszisztens vagy az ápolónő, ahhoz csak az orvosnak lesz jogosultsága.

Nélkülük aligha létezhetne egészségügy. Nézd meg képeken, milyenek voltak a nővérek mindennapjai egykor!

Ők tartják a hátukon az egészségügyet: világhírű képeken a nővérek és ápolók

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bárki hozzáférhet az adatokhoz?

Az e-egészségügyi szolgáltatási rendszert - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér -, melynek része lesz az elektronikus receptfelírás is, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ - ÁEEK - irányításával fejlesztették ki, és egy olyan felhőalapú elektronikus vénykezelő és nyilvántartó rendszert jelent majd, mely a betegek adatait, vizsgálatainak információit, leleteit és dokumentumait általánosan és átláthatóan tartalmazza, és amelyhez az egészségügyi intézmények és az orvosok éppúgy hozzáférhetnek számítógépen keresztül, mint a gyógyszerészek.

Mi lesz a magánorvosokkal?
A novemberi élesedés a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatókra vonatkozik, azonban a magánintézményeknek is csatlakozniuk kell a rendszerhez, így még komplexebb kép rajzolódik majd fel a felhőben a beteg eredményeiről, adatairól. A magánintézmények azonban haladékot kaptak, további egy év áll majd rendelkezésükre, 2019 januárjától csatlakozhatnak a rendszerhez.

A rendszerbe egyaránt érkeznek információk a kórházakból, a szakorvosi járóbeteg-rendelőkből, az alapellátásban dolgozóktól, valamint a gyógyszertárakból, aminek köszönhetően az orvosok egy internetes felületről azonnal hozzáférhetnek a beteggel kapcsolatos minden fontos információhoz. Így idővel feleslegessé válik, hogy a beteg mindenhová magával vigye leleteit, és papíralapú beutalóra sem lesz szüksége.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mindez a kormány információi szerint nem jelenti majd azt, hogy mindenki hozzáfér a beteg adataihoz, maga rendelkezhet majd arról a kormányablakoknál vagy az ügyfélkapun keresztül, kinek teszi hozzáférhetővé azokat, nyilatkozhat arról, ha azokat letiltaná, vagy finomhangolná a hozzáférést.

Az adatokhoz való hozzáférést alapjáraton a jelenlegi jogszabályokhoz igazítják, az adott adatokhoz csak az adott kezelőorvos férhet hozzá, például ha valakiről addiktológiai, pszichiátriai információkat is tartalmaz a rendszer, azokat csak a szakirányú kezelést végző orvos láthatja, míg általánosabb információkat a többi kezelőorvos is elérhet. Egyelőre csak a friss adatok kerülnek fel a rendszerbe, a régebbiek - elsőként öt évre visszamenőleg - folyamatosan kerülnek majd feltöltésre.

Ezt is szeretjük