A cukorbetegség természetes kezelése

A diabétesz ellen nem csak az inzulin nyújthat megoldást. Változtass időben, és kerüld el a súlyos szövődményeket egészséges táplálkozással!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cukorbetegséget még ma is sokan elsősorban időskori betegségnek tekintik, holott egyre több közép- és fiatalkorú lesz diabéteszes. A legkomolyabb krónikus megbetegedések közé sorolható, mivel hatalmas önfegyelmet kívánó életmód-változtatást igényel, elhanyagolása pedig rendkívül komoly következményekkel jár. Körültekintő diétával azonban akár meg is előzheted a betegséget, vagy enyhítheted a már meglévő tüneteket.

 

A cukorbetegség kialakulása

A cukoranyagcsere legfontosabb szabályozója a hasnyálmirigyben termelődő inzulin, ami fokozza a sejtek cukorfelvételét a
vérből, illetve elősegíti a vérben található felesleges
cukrok zsírrá történő átalakítását.

Emellett segíti a májban a cukor összetett cukorként történő raktározását, és csökkenti a fehérjékből történő cukor újratermelését. A cukorbetegség - noha a magas vércukorszintből talán ez következne - nem azt jelenti, hogy a szövetekben, sejtekben felesleges mennyiségű cukor található, hanem pont az ellenkezőjét: mivel az inzulin abszolút vagy relatív elégtelensége miatt nem tud kellő mennyiségű cukor bejutni a sejtekbe, "sejtéhezés" alakul ki, míg a vérben található cukor szintje magasabb a szokásosnál.

A diabétesz leggyakoribb oka az elhízás: ilyenkor a rendelkezésre álló hasnyálmirigy-állomány nem tud a megnövekedett testsúlynak megfelelő mennyiségű inzulint termelni. Nem ritka természetesen az örökletes hajlam miatt kialakuló cukorbaj sem, ilyenkor normál testalkat mellett is jelentkezhet magas vércukorszint.

Ha tehát nem fiatalkori - 1-es típusú - cukorbetegségben szenvedsz, még diétával is nagymértékben enyhítheted tüneteidet. A megfelelő étrenddel akár az inzulininjekciós kezelés is megelőzhető, mivel a kímélő étrend segít szinten tartani a vércukrot, megkímélve ezáltal az inzulintermelő sejteket is. A 2. típusú cukorbetegség ugyanis abból áll, hogy sejtjeid túl sok inzulint termelnek, így idősebb korra kimerülnek, és már nem lesznek képesek megfelelő mennyiségű hormon termelésére.

Diéta

A diéta természetesen nem helyettesítheti a rendszeres orvosi kezelést, azonban kiegészítő gyógymódként, az orvos utasításainak betartása mellett hatásos lehet. Ma már túlhaladott az a szemlélet, miszerint elegendő a szénhidrátok bevitelének megszorítása. Sőt, az is kiderült, hogy ha lemondasz az édességekről, de a hiány pótlásául több fehérjét és zsírt tartalmazó húst fogyasztasz, hosszútávon legalább akkora hibát követsz el, mintha változatlan mennyiségű édességet fogyasztottál volna. Ezért a diéta nem jelentheti kizárólag a szénhidrátbevitel korlátozását, sokkal inkább egy jól megválogatott, több élvezetet is nyújtó, teljes értékű étrendet kell kialakítanod.

Az édességekről sem kell teljes mértékben lemondanod, ugyanis a hántolatlan gabonákban és gyümölcsökben található, lassan felszívódó, összetett cukrok sokkal kevésbé terhelik meg a hasnyálmirigyet, és egyenletesebb vércukorszintet garantálnak, mint a finomított, egyszerű cukrok.

Szabályok

Naponta többször, keveset egyél, mert ez egyenletesebb vércukorszintet, és szervezeted számára kisebb megterhelést eredményez. Emellett minden nap fogyassz friss zöldséget, gyümölcsöt és salátákat. Lehetőleg csak teljes kiőrlésű, hántolatlan gabonából készült lisztet használj, és ilyen pékárut fogyassz. Gondoskodj a kielégítő rost- és ballasztanyag-bevitelről is, hiszen azok képesek megkötni és magukkal vinni a felesleges szénhidrátot, zsírt és fehérjerészeket. Az állati zsiradékokkal bánj takarékosan!

Kerüld a magas telített zsírsavtartalmú és hevített zsiradékokat, olajokat és margarinokat. Inkább többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó, hidegen sajtolt olajokkal, margarinokkal főzz: ezzel is csökkentheted az érelmeszesedés kockázatát. Ne vidd túlzásba a fehérjefogyasztást sem! A túl sok hús gyorsítja az érelmeszesedést, és rontja az alapanyagcserét. Legfeljebb hetente kétszer-háromszor fogyassz húst, ilyenkor is elsősorban halat és sovány baromfihúst.

Az édesítőszerek mértéktelen fogyasztása sem ajánlott, ugyanis tartósan nagy mennyiségben alkalmazva csökkenthetik a sejtek inzulinérzékenységét, és inzulinallergiát is kiválthatnak.
Mindent rágj meg alaposan, és lehetőleg lassan egyél! Ezzel nemcsak az emésztést könnyíted meg, hanem laktatóbbá válik az étel, és a vércukor-szabályozás is könnyebb, hiszen már a nyálban található cukorbontó enzimek megkezdhetik a keményítő lebontását.
Elengedhetetlen, hogy minden nap elegendő mennyiségű folyadékot fogyassz, ami segíti a felesleges és káros anyagok kiürülését, alaposan átmosva a szöveteket és a vesét. A legalkalmasabb salaktalanító, keringésjavító folyadékok az ásványvizek és a cukrozatlan gyógyteák, illetve a frissen préselt, hígított gyümölcslevek.

A cukorbetegek diétája nem élvezhetetlen, íztelen és monoton. Ha némi fantáziával, jó fűszerezéssel és lélekkel készíted - akár szemet gyönyörködtető ínyenc lakoma is lehet.

Vitaminok, ásványi anyagok

A diétás étrend mellett egyes vitaminok és ásványi anyagok is megkönnyíthetik a normális vércukorszint beállítását, illetve a szövődmények kialakulását is hátráltathatják, tüneteiket enyhíthetik. A vércukorszint beállítását segíti a szederben található króm, a magnézium, a kálium, a halakban található E-vitamin, illetve az olajos magvakban és gyümölcsökben található C- és B-vitamin. Az idegrendszeri szövődmények megelőzésére és kezelésére a B1-, B6-, B12-vitamin, az élesztőben található niacin, a teljes kiőrlésű búza lecitin-tartalma és az alfa-liponsav alkalmas, míg a diabéteszes sebgyógyulási zavarok ellen cinket tartalmazó áfonyát érdemes fogyasztanod, ami a retinakárosodás megelőzésére és kezelésére is alkalmas.

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, és érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin augusztusi számát.
Ízelítő a tartalomból:
  • Arcfitnesz
  • Intim zűrök
  • Antioxidáns - Csodaszer vagy méreg?
  • Meghökkentő hizlalók
  • Gyógyító herbák női bajokra
Olvass bele az augusztusi szám tartalmába:
Ideál Magazin 2008. augusztus »
Ezt is szeretjük