8 dolog, ami csalánkiütést okozhat: a legnagyobb hidegben is könnyen kialakulhat

A kellemetlen viszketést nagyon sok minden előidézheti.

bőrgyógyásznál
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csalánkiütés zavaró tünet, mely akár heteken-hónapokon át is jelentkezhet a test bármely pontján. Sokszor nem is sikerül a kiváltó ok nyomára akadni, ahogy jött, úgy el is múlik.  

Ám bizonyos körülmények hajlamosíthatnak a kiújulásra. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica főorvosa a csalánkiütés lehetséges kiváltó okairól beszélt.

Csalánkiütést kiváltó okok

  • A hirtelen jelentkező csalánkiütések gyakori oka az új gyógyszerek bevezetése vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása. Utóbbi esetben az azonos hatóanyag mellett megjelenő különböző adalékanyagok vagy vivőanyagok okozhatnak problémát.
  • Hideg és meleg, testmozgás vagy fizikai okok is okozhatnak csalánkiütést. Az utóbbiak miatt jelentkező kiütések pontos mechanizmusa nem ismert. Ezek átmeneti jelleggel állnak fenn, idővel a panaszok csökkennek vagy elmúlnak.  
  • Az olyan friss gyümölcsök, mint az eper, a málna, a déligyümölcsök, a kivi, az ananász is állhatnak a háttérben. Főleg kisgyermekeknél vagy pollenallergiás felnőtteknél okoznak tüneteket.
  • Autoimmun betegségekhez, például a pajzsmirigybetegséghez is társulhatnak csalánkiütések. Ilyen esetben a panaszok megszűnéséhez az autoimmun betegséget kell kezelni.
  • Alkalmanként szedett fájdalomcsillapító és lázcsillapító, altató és nyugtató is okozhat kiütéseket. Megfázás alatt használt torokfertőtlenítők, szopogató tabletták, orrspray-k is csalánkiütést provokálhatnak. Természetgyógyászati készítmények és biokapszulák, gyógyteák és gyógyfüvek is gyakran okozzák a panaszokat.

Allergiát, bőrirritációt, viszketést és akár csalánkiütést is előidézhetnek bizonyos ételek, melyeket az arra érzékenyeknek mértékkel szabad csak fogyasztaniuk. 

Képeken 7 hétköznapi étel, ami allergiát okozhat

Nézegess képeket!

Elolvasom
  • Gyulladásos gócok, például a gyulladt mandula, egy rossz fog, nőgyógyászati és urológiai fertőzések is állhatnak a háttérben. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszünteti.
  • Emésztési panaszok, gyomor- és bélrendszeri megbetegedések, fertőzések is okozhatnak csalánkiütést, melyek kivizsgálása és kezelése is javasolt.
  • Mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák is okozhatnak csalánkiütéseket. Ilyenek a fűszerkeverékekben vagy készételekben jelen lévő ízfokozók és tartósítószerek, főleg üdítőitalokban, édességekben, cukorkában és fagylaltban. Ilyen esetekben tartósítószer- és színezékmentes diéta szükséges.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ha hetekig tart, ki kell vizsgáltatni

A viszkető duzzanatok által okozott bosszúságot mindenki megtapasztalja legalább egyszer-kétszer életében. Vannak azonban, akiknél a tünetek visszatérően jelentkeznek, és hosszabb ideig is fennállnak. A bőrgyógyászok ezért azt javasolják, hogy ha a tünetek hat hét alatt sem múlnak el, utána kell járni az okoknak. Ilyenkor már nem elég a tüneti kezelés, mert a tünetek csak a kiváltó ok kezelésével múlhatnak el.

Ezt is szeretjük