Fájdalom, vérzés, viszketés

Az aranyér tünetei és kezelése

Ne törődj bele az aranyeret kísérő kínzó tünetekbe. Mozgással és elegendő folyadékkal tehetsz ellene.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az aranyér nem más, mint a végbélnyílás körül található izomgyűrű ereinek kóros kitágulása. Egyáltalán nem ritka megbetegedés, az emberek 30-50%-a találkozott már élete során a probléma kínzó tüneteivel. A betegség előfordulási gyakorisága nő az életkor előrehaladtával, ugyanakkor férfiak esetében kétszer olyan gyakori, mint nőknél. Az aranyér jellemző panaszai az enyhe végbéltáji viszketéstől a kimondottan fájdalmas és vérző tünetekig terjedhetnek.

Az aranyér jelei

  • Enyhe vagy erősebb viszketés a végbélnyílás környékén.
  • Fájdalom ülés és székelés közben.
  • Vérzés – különösen székletürítés közben.

Hogy alakul ki?

Aranyér esetén a végbélnyílás körüli erek kórosan kitágulnak. Ezekben az erekben a vérellátás lelassul, a vér pangani kezd, végül pedig az erek nyálkahártyája is kitágul. Így létrejön egy úgynevezett aranyeres csomó. Ez az értágulat kezdetben mindig a szervezeten belül alakul ki – belső aranyér –, ám az idő múlásával a betegség súlyosabbá válhat, ilyenkor pedig az aranyér kidomborodik, és a végbélnyílás külső oldalára kerül – külső aranyér.

Mi áll a háttérben?

Az aranyér hátterében az esetek túlnyomó részében makacs székrekedés áll. Ennek több kiváltó oka is lehet: legfőképp a mozgásszegény életmód, illetve a helytelen táplálkozás. Az ülőmunka nincs kimondottan jó hatással az aranyeres panaszokra – ilyenkor ugyanis a véráramlás lelassul, és nagyobb eséllyel pang a kitágult erekben a vér. Épp ezért szerencsés legalább óránként egyszer elhagynod az íróasztalt, és sétálni kicsit. Ezenkívül a rostszegény életmód is igen nagymértékben felelőssé tehető a kínzó panaszok kialakulásáért. Ha ugyanis az étrended nem tartalmaz elegendő rostot, a széklet keménnyé válik, így ürítése is nagyobb erőfeszítésbe kerül. Ez pedig megviseli a végbél záróizomzatát. Ritkább esetben előfordulhat, hogy az aranyér hátterében valamilyen májbetegség húzódik meg, valamint a betegség kialakulhat terhesség, illetve szülés közben is.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Orvosi beavatkozás

Ha az aranyeres panaszok nem enyhülnek, érdemes orvosi segítséget kérni. Ilyenkor a sebész vagy a proktológus helyi érzéstelenítésben egy kisebb beavatkozást hajt végre. Egy apró gumigyűrűt helyez fel a kidomborodott aranyérre – mely fagyasztásos vagy lézeres megoldással elzárja a kitágult érszakaszt. Ugyanakkor a kellemetlen tünetekkel azért is érdemes orvoshoz fordulni, mert a tünetek hátterében akár komolyabb problémák is meghúzódhatnak. Előfordulhat ugyanis, hogy daganatos megbetegedés okozza a vérzést.

Tegyél ellene!

Rostok és rostok

Az egyik legfontosabb megelőzési, ugyanakkor kezelési mód, ha étrendedbe beiktatod a rostos táplálékokat. Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, valamint gabonaféléket. Az almát és a banánt azonban jobban teszed, ha kihagyod az étrendedből – mivel ezek lassítják az emésztést.

Sok-sok folyadék

Ha elegendő mennyiségű folyadékot iszol – napi két-három liter –, emésztésed gyorsabbá és könnyebbé válik. Különösen jó hatással lesz az aranyér megelőzésére vagy a panaszok elmulasztására a reggeli meleg tea. A megfelelő mennyiségű folyadéktól a széklet fellazul, így felgyorsul annak haladása a bélrendszerben.

Mozogj rendszeresen!

A testmozgás serkenti a vérkeringést, és megmozgatja a belső szerveket is. Épp ezért tanácsos napi legalább húsz percnyi séta. Ha pedig ennél célzottabb tornára vágysz, intimtorna-tanfolyamon elsajátíthatod annak tudományát, hogyan tornáztathatod intim izmaidat.

Kúp és krém

Előfordulhat azonban, hogy a mozgás és az étrendbeli változtatás nem bizonyul elegendőnek. Ha a kínzó tüneteket gyorsan szeretnéd enyhíteni, már léteznek erre a célra készült vény nélkül kapható krémek, illetve végbélkúpok.

OLVASD EL EZT IS!

narancssarga no
  • aranyér
  • házi gyógymódok

Az aranyér tünetei és kezelése

Ezt is szeretjük