Aranyér: 3 jel, hogy orvoshoz kell fordulnod

Az aranyér kezdetben fájdalommentes lehet, ám légy tisztában vele, hogy melyek azok a tünetek, amelyekkel orvoshoz kell fordulnod.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az aranyér és végbélnyílásnál, végbélben fellépő egyéb kisebb panaszok rendkívül gyakoriak, de az emberek többsége túlságosan szégyell bárkinek is beszélni róla. A betegség ritkán komoly, de a tünetek zavaróak, és hosszú ideig fennállhatnak.

Erre figyelj!

Az aranyér a végbélnyílás körüli vénák megduzzadását és kitüremkedését jelenti - hasonló a visszeres vénához. Habár gyakori panasz mindkét nemnél, különösen kellemetlen a nők számára a terhesség alatt.

Tünetei

A tünetek súlyossága erősen változó, az időszakos és enyhétől a tartósan fennálló és fájdalmasig meg lehet őket különböztetni.

Jellemző a kis mennyiségű vérzés székletürítés során, a viszkető érzés a végbélnyílás környékén, a fájdalom, illetve a duzzanat érzékelése a végbélnyílásnál. Ezeket a tüneteket még kezelheted házilag, ám az alábbiakkal mindenképpen fordulj orvoshoz.

Fordulj orvoshoz!

  • Tartósan fennálló vérzés.
  • Szűnni nem akaró fájdalom.
  • Változó színű - sötétvörös vagy fekete - vér.

Mi okozza az aranyeret?

Az aranyér kialakulásakor a véráramlás lelassul vagy teljesen megáll a végbelet körülvevő vénákban. Gyakran székrekedés okozza, illetve terhesség alatt a nők különösen fogékonyak az aranyérre, ugyanis a fejlődő magzat miatti méhmegnagyobbodás hatására a medencetájéki vénákban megnő a nyomás.

További rizikófaktor, hogy terhesség során - a hormonális változások következtében - a vénák fala elgyengül. Ráadásul - ugyancsak hormonális hatásra - a bélrendszer izmai ernyedtebb állapotban vannak, lelassítva ezzel a táplálék mozgását a tápcsatornában, ami székrekedéshez vezethet.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelési lehetőségek

Az orvos a végbélbe helyezendő proktoszkóppal - üregescső-fényforrással - történő vizsgálatot rendelhet el. Olykor az aranyér kinyúlik a végbélnyíláson, ez esetben proktoszkóp nélkül is látható. Komolyabb esetekben az aranyeret eltávolíthatják a következő eljárásokkal.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Gumiszalaggal körülveszik az aranyér alapját, elvágva a duzzadt véna vérellátását, ez az úgynevezett elszorítás. Ennél korszerűbb megoldás az infravörös fénnyel és lézersugarakkal való kezelés, amellyel elégetik kitüremkedett részt. De manapság már az is gyakori, hogy meszesedő oldatot fecskendeznek be, aminek hatására az aranyér elsorvad.

Enyhébb esetekben az orvos nem rendel el kezelést. Több vény nélkül kapható kenőcs, illetve végbélkúp vásárolható a kellemetlen érzés csökkentése érdekében. Válaszhatsz kamilla-, körömvirág-, vagy akár ginkgo-kivonatot tartalmazó krémek közül is. A legjobb alternatíva megtalálásához kérdezd a gyógyszerészed.

Cikkünk megírásában A nők egészségkönyve segített.

Ezt is szeretjük