4 dolog, amit az antibiotikumokról feltétlenül tudnod kell

Találomra bekapsz egy pirulát, ha beteg vagy? Ezzel a módszerrel sokszor többet ártasz, mint használsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbben azt gondolják, hogy tisztában vannak az antibiotikumok helyes alkalmazásával, a gyakorlati tapasztalatok azonban mást mutatnak. A háziorvosok véleménye szerint sok hibát követnek el a betegek a gyógyszerek szedésével kapcsolatban - ez pedig rendkívül káros lehet.

Vírusok ellen hatástalan

Ha megfázásos tünetekkel küzdesz, előfordul, hogy gondolkodás nélkül bekapsz néhány pirulát? Nem a legjobb megoldás. Tudnod kell ugyanis, hogy az antibiotikumok kizárólag a bakteriális fertőzések ellen hatásosak, a megfázást pedig az esetek túlnyomó többségében vírusok okozzák.

Ebben az esetben a gyógyszer nyilvánvalóan nem pusztítja el a vírust, viszont az antibiotikumra érzékeny jótékony baktériumokat igen. Mindez pedig csak súlyosbítja a betegséget, hiszen, ha a hasznos baktériumok nincsenek jelen a szervezetedben, a vírusok szabadabban garázdálkodhatnak.

Olykor nem használ az antibiotikum

Ma már léteznek olyan baktériumtörzsek, melyek ellenállnak a legújabb antibiotikumos kezelésnek is. Így például immunrezisztensnek számítanak az Enterococcus baktériumok - vagyis sokszor hiába szedsz gyógyszert, nem sikerül kiűznöd őket a szervezetedből. Ezeknek a kórokozóknak a jelenléte egészséges emberben nem okoz különösebb problémát. Ha azonban legyengült állapotban vagy, és a bélflóra egyensúlya felborul, a szervezetedben élő hasznos baktériumok nem képesek felvenni vele a harcot. Amennyiben pedig a rezisztens baktériumok elszaporodnak, és a véráramba jutnak, szétterjedhetnek az egész testben, és igen kellemetlen tüneteket okozhatnak.

Ilyen esetekben kerülnek előtérbe az alternatív gyógymódok, melyek szervezeted immunrendszerét erősítve és támogatva kordában tartják a baktériumokat. Így például egyre gyakrabban él az alternatív orvoslás olyan természetes megoldásokkal, mint a mézalapú termékek vagy például az Echinaceae-csepp. Ez utóbbi egy gyógyszertárban, illetve gyógynövényboltokban kapható alkoholos alapú, kasvirágos tinktúra, mely segít felvenni a harcot a bakteriális fertőzésekkel.

Ne feledkezz meg a probiotikumokról!

A helyes antibiotikum-kúra következtében a betegséget okozó baktériumok jó eséllyel elpusztulnak a szervezetedben. Ezzel azonban még nem ért véget a történet. Az antibiotikumok ugyanis nem csupán a kórokozókat, hanem az emésztőszervrendszerben élő hasznos baktériumokat is megsemmisítik. Ennek következtében könnyen kialakulhatnak hasmenéses tünetek, súlyosabb esetben akár bélgyulladás is - így a betegség utáni felépülés elhúzódhat. Mindezek miatt, ha antibiotikumot írt fel az orvos, a kezelést egészítsd ki probiotikum-kúrával is.

A gyógyszertárban vény nélkül vásárolhatsz Normaflore-t, mely segít helyreállítani emésztőszervrendszered egyensúlyát, így gyorsabb lesz a felépülés. De próbálkozhatsz házi megoldásokkal is: az élőflórás joghurtok és kefirek a Normaflore-hoz hasonlóan tartalmaznak probiotikumokat, így elősegítik a gyógyulást.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Szedd be az orvos által előírt mennyiséget!

Hajlamos vagy abbahagyni az orvos által előírt antibiotikum-kúrát, amint csillapodnak a tünetek? Nem szerencsés megoldás. Ezzel ugyanis elősegítheted a már említett rezisztens baktériumok szaporodását, minek következtében könnyen visszaeshetsz, rosszabb esetben pedig akár súlyosbodhat is az állapotod. Tudnod kell ugyanis, hogy az antibiotikumok a szervezetedben viszonylag rövid időn belül hatástalanná válnak, emiatt szükséges az előírt gyógyszermennyiség pontos beszedése, valamint az időpontok szigorú betartása is.

OLVASD EL EZT IS!

mobil no
  • megelőzés
  • a hosszú élet titka

Mit tegyél, ha 100 évig szeretnél élni?

Ezt is szeretjük