A vérszegénység 5 jellemző tünete

Plusz 4 hatékony megoldás ellene

A vashiányos vérszegénység az egyik leggyakoribb nőket érintő hiánybetegség. Tegyél ellene!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vas a vörösvérsejtek oxigénszállító összetevőjének, a hemoglobinnak egyik elengedhetetlenül fontos alkotóeleme. Ez az ásványi anyag szükséges az izmok oxigénellátásában részt vevő mioglobinhoz is, de többféle enzim és az immunrendszer bizonyos vegyületei is tartalmazzák.

Mivel a vérvesztéssel a szervezet vasat is veszít, a nők esetében - a menstruáció miatt - a vasszint gyakran alacsonyabb.

Épp ezért nőként jobban oda kell figyelned az elegendő vasbevitelre: ez napi 15 mg-ot jelent, illetve terhesség alatt 30-at.

A vas hatása a szervezetre

A vas nélkülözhetetlen a hemoglobin és mioglobin képződéséhez, így a tüdőből a szövetekhez történő oxigénszállításhoz, továbbá a sejtekben folyó biológiai oxidációhoz. A vashiány meglepő módon igen gyakori a fejlett országokban: a tinédzserkorú lányok 9%-a és az 50 év alatti nők 11%-a vashiányos.
Bár sok élelmiszer tartalmaz vasat, erős menstruációs vérzés, illetve bizonyos betegségek vagy egyoldalú táplálkozás hajlamosítanak vashiányos vérszegénységre, ami azonban vaskészítményekkel megelőzhető, illetve kezelhető.

A megfelelő mennyiségű vas hozzájárul a szervezet energiaellátásához, az immunrendszert a legjobb hatásfokon működteti, és frissen tartja az elmét.

A vashiány tünetei

  • A fertőzések iránti hajlam fokozódása.
  • Koncentrációs készség romlása.
  • Fázékonyság, fáradékonyság.
  • Lehangoltság, gyengeség.
  • Sápadtság, szédülés.

Természetes források

Állati eredetű táplálékok

A vas legjobb forrásai kétségkívül az állati eredetű táplálékok. Nagy mennyiségű vas található a májban, a tonhalban, a marha-, illetve bárányhúsban. 100 g libamáj 7 mg vasat tartalmaz, ugyanennyi bárányhús és sertésmáj 10 mg vastartalommal büszkélkedhet. Ha pedig szereted a tonhalat, nemcsak az omega-3 zsírsavak miatt teszel jót a szervezeteddel, de a vasat is pótolhatod.

A 15 legjobb vitaminforrás

Nézegess képeket!

Elolvasom

Növényi források

Akkor sem kell aggódnod, ha vegetáriánus vagy, de érdemes jobban odafigyelned a táplálkozásodra. Fogyassz sok aszalt gyümölcsöt - például sárgabarackot és mazsolát -, valamint étrended bővelkedjen bab- és borsófélékben. Ezenkívül remek vasforrásnak számítanak a levélzöldségek, a vargánya, a tökmag és a napraforgómag.  A következő hasznos tippet pedig érdemes megfogadnod: ha paradicsomot vagy egyéb savtartalmú zöldséget vasedényben készítesz el, akkor a főzés során az edényből vas oldódik ki, majd jut a szervezetedbe.

És a vörösbor?
Szakemberek is gyakran ajánlják a vashiányos vérszegénység gyógymódjaként a vörösborfogyasztást. Bár a vörösborban nincs túl sok vas, flavonoidtartalma miatt erősíti az immunrendszert, valamint étvágyfokozó hatása van. Tehát közvetlenül nem segít a vashiányos vérszegénységen, inkább csak másodlagos hatásainak köszönhetően.

Hasznos vaskészítmények

Vaskészítményeket csak orvosi felügyelet mellett szedj, egyébként veszélyes lehet. A vérszegénység kezelése előtt meg kell állapítani a betegség okát. Ha az orvos szerint szükség van rá, akkor a vas pótlása általában vastartalmú só - ferro-szulfát, ferro-fumarát vagy ferro-glükonát - formájában szokott történni. A leggyakoribb dózis a napi háromszori 30 mg vas.

Használati útmutató

A vas akkor szívódik fel a legjobban, ha éhgyomorra veszed be. Ha viszont így gyomorbántalmakat okoz, egyél hozzá valamit, lehetőleg egy kis húst vagy bármilyen C-vitaminban gazdag élelmiszert, illetve italt, például brokkolit vagy narancslevet. Mind a húsfogyasztás, mind pedig a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását. Hat hónapnál tovább azonban semmiféleképpen ne szedj vasat anélkül, hogy ellenőriztetnéd szervezeted vastartalékait.

Egészséges táplálkozás

Ha szeretnél többet tudni az egyészséges táplálkozásról és megelőzni a hiánybetegség kialakulását, hallgasd meg szakértőnk tanácsait.

Rézre is szükséged lesz!

Ahhoz, hogy szervezeted hasznosítani tudja a vasat, rézre is szükség van. A vörösvérsejtek képzésekor ugyanis a vas helyét először a réz foglalja el, majd az utolsó lépésben helyet cserél a két elem.

A réz legjobb forrásai a belsőségek, a paraj, a sóska, a sütőtök, illetve az olajos magvak. Ezenkívül kipróbálhatod a vörösrézből készült karkötőket, gyűrűket is, mivel a réz a bőrön keresztül is felszívódik.

Cikkünk a Reader’s Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük