A kínzó hátfájás rejtett, háttérben meghúzódó lelki okai

Nem csak a fizikai okok miatt hasogathat a hátad. A fájdalmak mögött lelki konfliktus is húzódhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pszichoszomatikus betegségek lényege, hogy a feldolgozatlan lelki problémák fizikailag is testet öltenek, és fájdalom, betegség vagy egyéb rendellenesség formájában jelentkeznek. A hátfájás tipikusan olyan probléma, melynél joggal merülhet fel a gyanú: nem fizikai, hanem lelki teher nyomja a vállad.

Nem bírod abbahagyni a munkát?

A gyakori hátfájás hátterében állhat a túl sok önként vállalt munka. A feladataiktól elszakadni képtelen, a munkájukhoz mániákusan ragaszkodó emberek gyakran panaszkodnak hátfájásra. A túl sok megoldásra váró szakmai feladatot és problémát a hátadban feszülő izmok makacs, feszítő és állandóan visszatérő fájdalom formájában hálálják meg.

Ha a körülötted élők szájából egyre többször hangzik el a munkamánia kifejezés veled kapcsolatban, érdemes utánajárnod a pszichés problémának, hiszen lehet, hogy valóban érint.

Amennyiben nem vagy képes hosszabb-rövidebb időre elszakadni az íróasztalodtól, legalább iktass be tudatosan néhány lazító, relaxáló programot. Már az is segíthet, ha a gyors zuhany helyett - heti rendszerességgel - egy kellemes fürdőt választasz. A sportolás mellett a masszázs, a szauna vagy a jóga is remekül ellazítja az izmaidat, egyúttal elszakít a feladataidtól.

Rugalmatlan személyiség

A nyak hátsó részének merevsége, illetve a begörcsölt hátizmok arra is utalhatnak, hogy bizonyos kérdésekben túlságosan görcsösen ragaszkodsz a saját véleményedhez, álláspontodhoz. Ez a rugalmatlan szemlélet, a kompromisszumkészség hiánya azonban egészségedre nézve nem túl kifizetődő, ugyanis az állandóan feszülő, görcsölő nyaki izmok megakadályozzák az energiaáramlást, az állapot pedig hát-, illetve fejfájáshoz vezet. Ha úgy érzed, talán ez a probléma áll a háttérben, érdemes kicsit nyitottabbá válnod a környezeteddel szemben.

Képeken a legjobb hazai gyógyfürdők

Nézegess képeket!

Elolvasom

Önértékelési zavarok

A kishitűség, az önmagaddal való elégedetlenség vagy az önmegvalósítás hiánya miatt is könnyen kialakulhat hátfájás. Az önértékelési zavarokkal gyakran együtt járó szorongásos problémák következtében is megfájdulhat a hátad. A riadt, nyakat a vállak felé húzó, merev és feszült testtartás miatt előfordulhat, hogy gyakran sajog a csuklyás izmod, de a szorongó állapot a hátad egészét is érintheti. Ha arra gyanakszol, hogy a fájdalom hátterében önértékelési zavarok húzódnak meg, érdemes kineziológus, illetve pszichológus szakember segítségét kérned.

A lelki tartás hiánya

Látszik, hogy van tartása - mondják azokra az emberekre, akik szép, egyenes háttal járnak. Egyes vélemények szerint ez a párhuzam nem mindig állja meg a helyét.

A túlságosan merev, görcsös tartás arra is utalhat, hogy valaki a fizikai tartással próbálja meg kompenzálni a lelki tartás hiányát. Az ezzel járó görcsös hátfájdalmak arra figyelmeztethetnek, hogy érdemes elgondolkoznod azon, életed mely területén kell felvállalnod olyan kompromisszumokat, melyek miatt a már említett lelki tartásodat elvesztetted.

Érzelmi stressz a háttérben

Korunk egyik népbetegsége, a stressz is okozhat hátfájást, és sokszor nem a fizikai értelemben vett hajszoltság és a mozgáshiány, hanem a fokozott érzelmi terheltség okoz panaszokat. Az úgynevezett érzelmi stressz állapotát - és ezzel párhuzamosan a hátfájást - előidézheti, ha boldogtalan párkapcsolatban élsz, vagy szerelmi csalódásban volt részed. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a párkapcsolatban nem egyenlő a munkamegosztás, talán túl sokat vállalsz magadra, és ezt egy idő után megterhelőnek érzed.

Mi a megoldás?

Ha huzamosabb ideje képtelen vagy szabadulni a hátfájástól, és a rendszeres mozgás sem segít sokat, javasolt felkeresned egy szakembert.

Amennyiben a jelek arra utalnak, hogy makacs, szűnni nem akaró fájdalmaid hátterében érzelmi okok húzódnak meg, érdemes elgondolkoznod a miérteken. Ilyen esetben mindenképpen ajánlott kineziológus vagy pszichológus szakemberhez fordulni. Az ő segítségével könnyebben felgöngyölíthetők azok a lelki problémák, melyek a hátfájást okozzák.

Ezt is szeretjük