A 4 legerősebb rákellenes zöldség, amiről valaha hallottunk

A paradicsom és a cékla fogyasztását is érdemes rendszeresíteni, ha fontos számodra a rákmegelőzés.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a kutatók elszántan küzdenek, hogy megtalálják a rák ellenszerét, ez még a modern orvostudomány számára is óriási kihívás. A hagyományos orvosi kezeléseken túl tudatos táplálkozással is segíthető a gyógyulás, illetve megelőzhető a betegség kialakulása.

Ismerj meg néhány erős rákellenes hatású zöldséget, melyek rendszeres fogyasztása az egészségmegőrzés szempontjából ajánlott.

A vitamindús búzacsíra

A búzacsíra gyógyító erejét magas vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönheti.

Elsőként E-vitamin-, kálium-, foszfortartalmát érdemes megemlíteni, de a benne lévő vas, cink, B1-, B2-, B6-vitamin, folsav, biotin, króm, magnézium, kalcium mennyisége sem lebecsülendő. Fogyasztása a daganatos és szív-érrendszeri betegségek megelőzésében, az emésztési folyamatok könnyítésében, a csontvédelemben játszik kitüntetett szerepet.

Gyógyszer a búzacsírából

Magyar orvosok búzacsíra-kivonatból fejlesztették ki a daganatos megbetegedések alternatív gyógyszerét, az Avemart. Ennek továbbfejlesztett verziója az Oncomar - a fermentált búzacsíra-kivonat liofilizált, vagyis fagyasztva szárított termékváltozata. Ezekről a készítményekről az állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy megakadályozzák az áttétek képződését.

Az állóképesség-javító céklalé

A cékla vérképző hatású, szabályozza a sav-bázis egyensúlyt és a máj anyagcsere-folyamatait, valamint daganatsejtek szaporodását gátló hatása is van. Segít a vörösvértestek termelésében: sok országban kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység, leukémia és malária esetében.

Rákellenes zöldségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

A cékla vörös festékanyaga, az antioxidáns tulajdonságú betacián tumorellenes hatású. A kemoterápián átesett páciensek vérképe - amely a kezelések hatására romlik - jelentős javulást mutatott néhány hetes céklalékúra után.

A céklalé emellett fokozza a sportolók teljesítményét, javítja az idősek fizikai állapotát. Az angliai Exeter Egyetem tudósai bebizonyították, hogy rendszeres fogyasztása az állóképességet akár 16%-kal is növeli. A kutatások során a céklalé egyéb előnyös tulajdonságaira is fény derült: a benne lévő nitrátok értágító hatásuk révén előnyösek szív- és tüdőbetegség esetén, mivel csökkentik a szövetek oxigénszükségletét.

Az antioxidáns-bomba sárgarépa

A sárgarépa legnagyobb értékét magas béta-karotin-tartalma jelenti, de a zöldség más karotinokban is bővelkedik. Ezek a növényi festékanyagok jelentős antioxidáns potenciállal rendelkeznek, így a szabadgyökök károsító hatásával szemben védik a szervezetet. A legújabb kutatások a karotinoidok immunserkentő hatását is kimutatták.

Jelentősen fokozzák például a védekezőrendszer egyik fontos szervének tartott csecsemőmirigy - thymus - működését, így karotinpótlással javítható az immunválasz, megnő a fehérvérsejtek száma és aktivitása.

Étrend-kiegészítők a kutatások kereszttüzében

Egyes stúdiumok arról számolnak be, hogy az étrend-kiegészítőként adagolt béta-karotin jelentősen csökkentette a tüdő-, bőr-, méhnyak-, gyomor- és vastagbéldaganatok számát. Ugyanakkor sok szakember arra a kutatássorozatra hivatkozik, amikor a nagy dózisban adagolt béta-karotin nemhogy csökkentette volna a tüdődaganatok számát, hanem növelte azt. De azt még a béta-karotin-szkeptikusok is kivétel nélkül elismerik, hogy a természetes élelmiszerekkel bevitt béta-karotint nem lehet túladagolni. Vagyis fogyassz bátran sárgarépalevet.

A gyógyító paradicsom

A paradicsom nemcsak finom, de igen egészséges is: ebben a növényben fordul elő legnagyobb mennyiségben az egyik fontos antioxidáns, a likopin. Emellett sokféle vitamint, nyomelemet és a szervezet számára létfontosságú egyéb tápanyagot is tartalmaz.

Antioxidáns gyümölcsök

Nézegess képeket!

Elolvasom

A gyógyszerkutatók érdeklődése akkor fordult felé, amikor feltűnt, hogy a prosztatarák, valamint a szájüreget, gyomrot, illetve a bélrendszert érintő daganatok ritkábban fordulnak elő Ázsiában. Ennek okát keresve ausztrál és kínai kutatók úgy találták, hogy az ottani ételekből több likopin kerül a szervezetbe, mint bolygónk egyéb területein.

A paradicsom különleges előnye, hogy míg más termések esetében az antioxidánsok az ételek elkészítése, hőkezelése során jórészt tönkremennek, a paradicsom likopinje ettől még jobban fölszívódik.

Te melyik friss tavaszi zöldséget várod?

Ezt is szeretjük