A 3 leggyakoribb betegség a puffadás mögött

Ismerd meg azokat az egészségügyi problémákat, melyek a túlzott gázképződésért felelhetnek, és cselekedj időben!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan, ha hasi puffadást tapasztalnak, egyszerűen bevesznek egy pirulát. Bár a módszerrel maga a tünet megszüntethető, a megoldás még távol van. Ha ugyanis komolyabb betegség okozza a kellemetlenséget, annak felismerése és kezelése elengedhetetlen.

Laktózérzékenység

A laktóz a tejtermékekben megtalálható cukorfajta, melynek lebontása és feldolgozása a vékonybélben megy végbe - a laktáz enzim segítségével. A bélbolyhok csak a már bontott állapotban lévő vegyületet képesek felvenni, ha tehát az enzim nem végzi megfelelően a munkáját, a tejcukor nem szívódhat fel.

Ilyenkor a bélben élő baktériumok erjesztik meg, ami hasi görcsökhöz, valamint puffadáshoz vezet. Mivel a vékonybélben bontatlan cukormolekulák maradnak - melyek vizet kötnek meg -, a széklet hígabbá válik.

Jellemző tünetek

  • Fogyás.
  • Puffadás.
  • Hasmenés.
  • Hányinger.

Kezelési lehetőség

A betegség pontos diagnózisához gyomor-bélrendszeri vizsgálat szükséges. Amennyiben megállapították a laktózérzékenységet, kerülnöd kell a tejtermékek fogyasztását. Mivel ezzel fontos kalciumforrástól esel el, a nélkülözhetetlen ásványi anyagot más ételekből kell felvenned. Fogyassz sok babot, brokkolit, kelt - ezek mindegyike gazdag kalciumban.

10 létfontosságú ásványi anyag és nyomelem

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hasnyálmirigy-gyulladás

A hasnyálmirigy olyan enzimeket termel, melyek szerepet játszanak a fehérjék, a zsírok, valamint a szénhidrátok lebontásában. Emésztőenzimjei egy vezetéken át jutnak a patkóbélbe - a vékonybél legelső szakaszába -, hogy itt fejthessék ki hatásukat. Ha ez a szerv károsodik, az enzimek nem jutnak tovább, hanem helyben fejtik ki hatásukat, károsítva ezzel a hasnyálmirigy szövetét. A gyulladást okozhatja epekőbetegség, túlzásba vitt alkoholfogyasztás, illetve anyagcserezavar. A betegség puffadással, hányingerrel és hasi fájdalommal hívja fel magára a figyelmet.

Helyes táplálkozás

Egészséges táplálkozással számtalan betegség kialakulását megelőzheted. Hallgasd meg dietetikusunkkal készített videónkat!

Kezelési lehetőségek

A betegségnek heveny és idült formája is ismert. Az előbbi olyan erős görcsrohammal jár, hogy kórházi kezelést igényel, melynek során - akár hetekig - infúziós táplálásra van szükség. Az idült forma esetén az alkoholtilalom és a zsírszegény diéta jelenthet megoldást. Csökkentened kell a fűszeres ételek fogyasztását, a rostbevitelt, és fontos, hogy a táplálékot kisebb adagokban vedd magadhoz.

Irritábilis bélszindróma

Az irritábilis bélszindróma - IBS - a vastagbél működészavaraira visszavezethető tünetegyüttes. Nem egyenlő a vastagbélgyulladással, és nem is fejlődik ki belőle vastagbéldaganat. Hazánkban a lakosság körülbelül 15%-át érinti, tehát másfél millió ember szenved tartósan vagy időszakosan ettől a betegségtől. Az IBS elsősorban puffadással és hasi fájdalommal jár, illetve a hasmenés és a székrekedés váltakozása jellemzi.

A szakemberek hosszú évekig úgy gondolták, hogy a probléma hátterében egyszerűen a bél mozgászavara áll. Ma azonban már tudják, hogy a bélfal fokozott érzékenysége, a központi idegrendszer működészavara, a pszichés terhek és a fokozott stressz egyaránt hozzájárul az IBS kialakulásához.

Mit tehetsz ellene?

Sajnos jelenleg nincs olyan gyógyszer, mellyel a betegség hatékonyan kezelhető lenne. Ha szeretnéd mérsékelni a tüneteket, figyelj oda a rendszeres étkezésre, kerüld a nehéz, zsíros ételeket. Előfordulhat, hogy bizonyos alkoholos italok is felelősek a kellemetlen tünetek jelentkezéséért. Figyeld meg, hogy sör- vagy borfogyasztást követően fokozódnak-e a panaszaid. Ha igen, értelemszerűen kerül el ezeket az italokat. Ami pedig a legfontosabb, próbáld a téged ért stresszt minimálisra csökkenteni, illetve sajátíts el valamilyen hatékony stresszoldó technikát - például meditálj, jógázz.

Ezt is szeretjük